مقتل شيعي اسپانيولي قرن 17 ميلادي

ميراث مكتوب - دكتر فرانسيسكو كوتياس استاد اسلام شناسي و ايرانشناسي دانشگاه آليكانته در پژوهش هاي خود در ارتباط با مسلمانان اسپانيا و وضعيت موريسكوها (مسلمانان اخراجي اسپانيا) كه نتايج آن در شماره زمستان 2012 مجله علمي مطالعات اسلامي –شيعي Journal of Shi`a Islamic Studies به چاپ رسيده است به موضوع يك مقتل شيعي منحصر به فرد به زبان اسپانيايي با عنوان corónica مي پردازد كه نشان دهنده حضور يك جامعه مسلمان شيعي دراسپانياست.

اين شيعيان در زمان اخراج بزرگ مسلمانان وادار به ترك اسپانيا شدند و برخي از آنها به تونس رفتند. دكتر كوتياس مطالعه در اين زمينه را از زاويه ارتباط ميان اسپانيا وايران در قرن هفدهم ميلادي حائز اهميت مي داند.

در اين مقاله تحقيقي اشاره شده است كه اين مقتل يكي از سه متن نسخه خطي به زبان اسپانيايي در كتابخانۀ دانشگاه بولونيا در ايتالياست واز آن جهت شگفت انگيز است كه نشان دهنده وجوديك سنت شيعي در ميان موريسكوها (مسلمانان اسپانيايي)و حضور تشيع در اندلس بين قرون 8 تا 16 ميلادي بوده است. وي مي گويد براي نخستين بار در سال 1972 خوان پنيا Juan Penella در خصوص اين متن ومحتواي شيعي آن تحقيق كرد.

متن مقاله دكتر كوتياس كه به زبان انگليسي پيوست است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.