میراث مکتوب- محمد عباسی یزدی، رئیس اداره کتابخانه آستان مقدس حضرت معصومه (س)، در گفت‌وگویی با بیان اینکه در کتابخانه آستان مقدس فاطمی بیش از ۱۸۰۰ نسخه خطی وجود دارد، اظهار کرد: هزار نسخه خطی این کتابخانه در گذشته در قالب سه جلد کتاب فهرست نویسی و به چاپ رسیده که هم به صورت چاپی و هم به صورت الکترونیک در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

وی افزود: ۸۰۰ نسخه خطی دیگر نیز فهرست نویسی شده و در حال بازنگری نهایی است تا در قالب دو جلد به صورت محدود به چاپ برسد و نسخه الکترونیک آن هم در اختیار علاقه مندان قرار بگیرد که امیدواریم تا پایان سال این کار هم انجام شود.

رییس اداره کتابخانه آستان مقدس فاطمی با بیان اینکه بیشتر کتاب‌های خطی و چاپی کتابخانه آستان مقدس فاطمی اهدایی است، گفت: این کتاب‌ها از جانب مردم عادی، مراجع و شخصیت‌ها و برخی نهادهای فرهنگی به این کتابخانه اهدا شده و همچنان این اهدایی‌ها ادامه دارد و به همین خاطر در آینده نیز کار فهرست نویسی ادامه خواهد داشت.

وی بیان کرد: بخش اعظمی از کتاب‌های خطی این کتابخانه اهدایی مراجع عظام تقلید و شخصیت‌ها است و برای مثال آیت الله مرعشی نجفی با وجود اینکه خودشان کتابخانه بزرگی داشته‌اند ولی حدود ۲۵۰ نسخه خطی به کتابخانه آستان اهدا کرده‌اند.

عباسی یزدی گفت: ازاین رو تعدادی از نسخ خطی موجود است که هنوز مراحل قبل از فهرست نویسی را طی می‌کنند و به محض آماده شدن در جلدهای بعدی فهرست نویسی خواهند شد و در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار خواهد گرفت.

منبع: پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)