برنامه رادیویی کیمیای کلمات دربارۀ خاقانی

میراث مکتوب- برنامه رادیویی کیمیای کلمات جمعه 7 آذرماه 1399 به معرفی آثار دکتر جلال‌الدین کزازی دربارۀ خاقانی اختصاص دارد.

در این برنامه پروین بهرام گنابادی کارشناس مجری برنامه «کیمیای کلمات» کتاب «دیوان خاقانی» و «گزارش‌های دشواری‌های دیوان خاقانی» را معرفی می‌کند.

کتاب دیوان خاقانی؛ چامه‌ها و ترکیب‌بندها (جلد اول) و غزل‌ها، قطعه‌ها، چارانه‌ها و سروده‌های عربی (جلد دوم) به کوشش میرجلال الدین کزازی توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است.

کزازی علاوه بر ویرایش و اصلاح متن، بیت‌های دشوار، پیچیده و تاریک و آنهایی که دربردارنده نکته مهم هستند با ستاره‌ای مشخص کرده است. این بیت‌ها در کتاب دیگر همین نویسنده به نام گزارش دشواری‌های دیوان خاقانی گره گشایی شده‌اند و به نکته‌های ادبی و هنری نیز در آن اشاره شده است. جلال الدین کزازی گزارش دشواري‌هاي ديوان خاقاني را در سال 1378 و از سوي نشر مركز منتشر کرده است. این  كتاب حاصل تتبعات گسترده مولف در شعر فارسي است.

برنامۀ کیمیای کلمات روایتی نو از متون کهن است. در این برنامه متون کهن ادب فارسی به همراه پژوهش‌های معاصری که درباره این آثار نگاشته شده معرفی و بررسی می‌شود.

برنامۀ کیمیای کلمات جمعه‌ها ساعت ۲۱:۳۰ به تهیه کنندگی فریده گودرزی و اجرای کارشناسی دکتر بهرام پروین گنابادی از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.