نشست مجازی بزرگداشت دکتر مرحوم یدالله ثمره

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، چهارشنبه ۱۹ آذرماه نشست مجازی بزرگداشت مقام علمی و فرهنگی دکتر یدالله ثمره؛ ادیب، زبان شناس و استاد فقید دانشگاه را برگزار می‌کند.

در این برنامه مجازی که از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۵:۰۰ برگزار خواهد شد، حسن بلخاری قهی؛ رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران، محمود بی جن خان؛ عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران، شهین نعمت زاده؛ رئیس انجمن زبان شناسی و عضو هیات‌علمی دانشگاه الزهرا، امید طبیب‌زاده؛ استاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و ایران کلباسی؛ همسر استاد فقید و عضو هیات‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سخنرانی خواهند کرد.

یدالله ثمره (متولد۱۰ اردیبهشت ۱۳۱۱ کرمان و متوفای ۳ اسفند ۱۳۹۷، تهران) استاد پیشکسوت دانشگاه تهران در حوزة زبان‌شناسی بویژه آواشناسی و واج‌شناسی، پژوهشگر توانا در زمینة آموزش زبان‌شناسی، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و اولین رئیس انجمن زبان‌شناسی ایران ، بدون تردید یکی از استادان پیشتاز در پیشبرد مطالعات زبان‌شناسی نوین در ایران بود.

او در طول عمرپار خود علاوه‌بر تالیف دهها مقاله، کتاب‌های مهمی نیز در زمینة آموزش زبان فارسی به خارجیان نوشت. همچنین دستی در ترجمه داشت که از آن جمله می توان به کتاب «زب‍ا‌ن‍ه‍ای‌ خ‍ام‍وش»‌ اثر ی‍وه‍ان‍س‌ ف‍ری‍دری‍ش اشاره کرد که با همکاری دکتر ب‍درال‍زم‍ان‌ ق‍ری‍ب به انجام رساند و برندة کتاب سال جمهوری اسلامی شد.
این نشست از پایگاه اسکای روم انجمن به آدرس:

https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher

پخش می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با فشردن گزینه «میهمان» بیننده این مراسم باشند.
همچنین این برنامه از طریق صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

نیز پخش خواهد شد.