چکیده سخنرانی های همایش کوشیار گیلانی/ 1

مقالۀ سوم از زیج جامع کوشیار و جامع قوانین علم الهیئة فرغانی مقایسۀ میان دو متن متقدم هیئت و جایگاه آنها در میان رساله های هیئت

ميراث مكتوب - آن دسته از آثار نجومی دانشمندان اسلامی را که هدف از نگارش آنها تبیین و عرضۀ یک مدل کیفی از جهان اطراف است، علی الاطلاق آثار هیئت می نامیم.
این آثار که بیشتر آنها در دورۀ اسلامی با ساختار و ترتیب فصول مشابهی نوشته می شده اند احتمالاً متأثر از کتاب فرض های سیارهای بطلمیوس، یا آن چنان که دانشمندان مسلمان آن را می نامیدند، الاقتصاص، هستند. به نظر میرسد «هیئت» كه احتمالا در ترجمه های اولیۀ عربی برابرنهاده ای برای واژۀ استرونومیا یونانی بوده است و به همان معنای نجوم در معنای عام آن به کار می رفته است به مرور به صورت یک دانش جدا با موضوع و هدف مشخص در کتابهای طبقه بندی علوم مجزا شده است.
هرچند دربارۀ اینکه هیئت نویسی از چه زمانی نزد دانشمندان اسلامی آغاز شده است نمی توان به طور قطع سخن گفت اما با تکیه بر دو اثر گیهان شناخت نوشتۀ قطان مروزی (به زبان فارسی) که احتمالاً در 498 ق نوشته شده است و منتهي الادراك في تقاسيم الافلاك نوشته عبدالجبار خرقي (به زبان عربي) كه در سالهاي 526 - 527 نوشته شده است مي توان گفت آغاز نگارش كتاب هاي جامع هیئت از همين دوران است.

آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از چكيدۀ مقالۀ «مقایسه میان دو متن متقدم هیئت و جایگاه آنها در میان رساله های هیئت» نوشته حنيف قلندري، عضو هيات علمي موزه علوم و فناوري جمهوري اسلامي ايران است.

متن كامل اين مقاله در همايش «میراث علمی کوشیار گیلانی ارائه خواهد شد.

يادآور مي شود همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی» به مناسبت یکهزار و پنجاهمین سالگرد تولد کوشیار گیلانی، دانشمند و ریاضی دان ايراني به كوشش مركز پژوهشي ميراث مكتوب و همكاري پژوهشكده تاريخ علم دانشگاه تهران، برگزار می شود.

«آثار و دستاوردهای علمی کوشیار» و «ریاضیات و نجوم در عصر کوشیار» محورهای اصلی این همایش هستند.

در این همایش از چاپ نسخه برگردان اصول حساب هندی کوشیار گیلانی و نسخۀ اسطرلاب کوشیار ترجمۀ فارسی کهن رونمایی خواهد شد.

همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی روز دوشنبه 5 اسفند ماه 1392 (24 فوریه 2014) برگزار می شود.

دکتر حسین معصومی همدانی، پروفسور لنارت برگرن ( از کانادا)، دکتر محمد باقری، دکتر حنیف قلندری، خانم مریم زمانی دکتر اکبر ایرانی و سید هادی طباطبایی از سخنرانان این همایش هستند.

براي مطالعه متن كامل چكيده اين مقاله بر روي گزينه دريافت فايل كليك كنيد.

اخبار مرتبط
..........................................................

همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی» برگزار می شود

دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.