گفت‌وگو میان هگل و فیلسوفان اسلامی

میراث مکتوب- نشست «نقد و بررسی ایدۀ گفت‌وگو و معاصرت» بر اساس کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در این نشست دکتر حمید طالب‌زاده، دکتر علی‌اصغر مصلح و دکتر انشاءالله رحمتی سخن خواهند گفت و مدیریت این نشست نیز به عهدۀ دکتر حسین هوشنگی خواهد بود.

کتاب «گفتگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی؛ صیرورت، دیالکتیک و ایده آلیسم» اثر دکتر سیدحمید طالب‌زاده، استاد فلسفه دانشگاه تهران، است که به همت انتشارات هرمس منتشر شده است.

در پیشگفتار این کتاب آمده است: گفت‌وگوی فیلسوفان اسلامی با هگل به معنای درست کلمه آزمون معاصرت فلسفه اسلامی و مواجهه با اندیشه غربی است که هگل نماینده تام‌الاختیار آن است. این نوشته درصدد تطبیق میان آراء هگل و فیلسوفان اسلامی نیست. در این نوشته رأی هیچ فیلسوفی بر دیگری تحمیل نمی‌شود. بنای این نوشته تفسیر آراء هگل برحسب آراء فیلسوفان اسلامی نیست. همچنین مقصود از این نوشته نقد آراء فیلسوفان اسلامی در سایه اندیشه هگل نیست. این نوشته‌ای در میان است. می‌کوشد تا به معاصرت بیندیشد و راهی برای تفکر جستجو کند. این راه البته بدون استمداد از اندیشمندان بزرگ میسر نیست.»

نشست «نقد و بررسی ایدۀ گفت‌وگو و معاصرت» بر اساس کتاب «گفت‌وگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» روز پنج‌شنبه 25 دی‌ماه، ساعت 14 تا 16 و از سوی گروه فلسفه، کلام، ادیان و عرفان شورای بررسی متون کتب علوم انسانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان به حضور در این نشست مجازی می‌توانند، در ساعت اعلامی، با کلیک بر لینک زیر در این جلسه حضور پیدا کنند.

https://webinar.ihcs.ac.ir/b/ihc-xfq-qxd