«یادنامۀ عارف قزوینی» منتشر شد

میراث مکتوب- دربارۀ تاریخ مشروطیت تاکنون پژوهش­‌های بسیار و ارزشمندی انجام گرفته؛ اما تاریخ ادبیات مشروطه همچنان عرصه­‌ای فراخ و نکاویده است و آنچه در باب سرآمدان شعر و ادب آن روزگار مانند ملک­‌الشعرای بهار، میرزادۀ عشقی، ایرج میرزا، فرخی یزدی، نسیم شمال، علی‌اكبر دهخدا، لاهوتی و... به قلم آمده انگشت‌شمار بوده است. عارف قزوینی شاعر محبوب و مردمی عصر مشروطه نیز از این جریان برکنار نبوده و همین امر ضرورت تحقیق و اندیشه در این حوزه را ناگزیر کرده است.

عارف قزوینی در عمر کوتاهی که داشت پیش­‌آمدهای مختلفی را از سر گذراند و با تمام ماجراها و پست و بلندی­‌هایی که از محیط خانوادگی تا عرصۀ سیاست و ادبیات خواسته یا ناخواسته برای او رخ داد از او شاعری یکّه و تنها ساخت و با آن‌که بسیار مورد طعن و انکار سیاسیون عافیت­‌جو و ادیبان سنتی بود؛ اما همواره و تا واپسین لحظات زندگی، وطن­‌پرستی صادق و بی­‌ریا باقی ­ماند.

عارف دورۀ نوجوانی و جوانی خود را در دوران مظفر­الدین­‌شاه گذراند و با جهدی که در راه آزادی و مشروطه‌­خواهی به خرج داد و مصائبی که دید، خود به تکه‌ای از تاریخ مشروطه بدل شد. او در طول 54 سال زندگی، راه­‌های بسیار پیمود شعر ساخت، تصنیف سرود و آواز خواند، و حتی خوش­نویسی کرد و سرانجام موسیقی‌شناس و تصنیف­‌سازی برجسته گشت؛ تا آنجا که حتی مخالفان او چون بدین اقلیم می‌رسیدند سپر انداخته و بی­‌چون و چند، او را تصنیف­‌سازی درخشان می‌شمردند.

به تازگی کتاب «سراینده‌ رهایی ایران: یادنامه‌ عارف قزوینی» به اهتمام مهدی به‌خیال توسط انتشارات نگاه منتشر و راهی بازار نشر شده است. این مجموعه که حاصل قریب 10 سال جستجو و تحقیق دربارۀ عارف است انتخابی‌ست از مقالات، گفتارها و گفت­‌و­گوهایی که دربارۀ زندگی و سروده‌های «یگانه شاعر ملّی ایران» طی 80 سال گذشته در کتاب­‌ها و نشریات مختلف ـ از دوران حیات عارف تاکنون‌ ـ منتشر شده است؛ البته با كسب اجازه از نویسندگان مقالات.

بخشی از مقالات که پیش‌تر به چاپ رسیده بدون تغییر و بخشی دیگر برای طبع در مجموعۀ حاضر توسط مؤلفان گرامی بازنگریسته شده و پاره­‌ای دیگر برای نخستین‌بار است که در این یادنامه به طبع سپرده می­‌شود. این گفتارها شامل بررسی زندگی، شعر و تصنیف­‌های عارف، جایگاه عارف در شعر و ادب عصر مشروطه، مناسبات عارف با معاصران و دوستی­‌ها و دشمنی­‌های متقابل و از جمله عیان شدن آنچه به مخاصمۀ او و ایرج ­میرزا کشید، خاطراتی از مشاهیر که با او دوستی، مکاتبه یا حشر و نشر داشته­‌اند، سرنوشت چاپ آثار عارف در دوران حیات و پس از مرگ، سوگ­‌سروده­‌هایی برای عارف و حتی تنها گفتار مکتوبی که از جیران ـ خدمتکار با وفای عارف‌ ـ برجای مانده است.

در ترتیب مقالات سعی بر آن بوده تا حد مقدور سیر زندگانی شاعر در چند بخش به تفکیک و برحسب توالی تاریخی رعایت شود. تعدادی از مقالات از نشریات و کتاب­‌های دهۀ 20 هجری شمسی برگزیده شده و علاوه بر غلط‌­های چاپی، رسم‌الخطی متفاوت با آنچه امروز متعارف است دارد و ازین­‌رو برای یکدست شدنِ متن کتاب، به‌صورت نوشتاریِ معیار درآمده است.

«سرایندۀ رهایی ایران» که عنوان این یادنامه بدان مُزین است از نام مقالۀ دكتر محمدعلی اسلامی‌ندوشن گرفته شده که این انتخاب به پیشنهاد دکتر محمدرضا شفیعی‌کدکنی صورت گرفته است.

این‌کتاب در ۷۲۹ صفحه و با قیمت ۱۴۵ هزار تومان از سوی انتشارات نگاه منتشر شده است.

برای مشاهدۀ فهرست و عناوین مقالات این یادنامه کلیک کنید.