رونمایی از کتاب «دانشنامه و دانشنامه‌نگاری»

میراث مکتوب- به‌تازگی کتاب «دانشنامه و دانشنامه‌نگاری» به همت انتشارات کتاب مرجع منتشرشده است. این کتاب دربردارندۀ بخشی از مهم‌ترین مباحث درباره‌ی دانشنامه / دایرة المعارف و اثری برای شناخت بهتر و بیشتر این گونه از تألیف و پردازش اطلاعات است.

در این کتاب که به قلم گروهی از افراد صاحب تجربه در زمینۀ دانشنامه‌نگاری فراهم آمده، ضمن معرفی دانشنامه / دایرة المعارف به طور کلی و توضیح تفاوت آن با دیگر گونه‌ها و دیگر آثار مرجع، تاریخچۀ دانشنامه‌نگاری مرور، ضوابط و قواعد دانشنامه‌نگاری بررسی و برخی از مهم‌ترین دانشنامه‌های عمومی و نیز تخصصی دنیا معرفی شده است.

همچنین در این کتاب به طور خاص به دانشنامه‌های ناظر به اسلام و دانشنامه‌های در دست تألیف در ایران پرداخته شده است. علاوه بر طرح مباحث ناظر به دانشنامه‌نگاری از دورۀ باستان تا دورۀ معاصر، در این کتاب «دانشنامۀ جهان اسلام» و ضوابط و قواعد حاکم بر آن به تفصیل به خوانندگان علاقه‌مند معرفی شده است.

خواندن این کتاب نه فقط به کار علاقه‌مندان به دانشنامه‌نگاری می‌آید بلکه برای عموم خوانندگانی که به نحوۀ پردازش دانش‌ها و اندیشه‌ها و تاریخ این موضوع توجه دارند می‌تواند جالب و راهگشا باشد.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن ساعت ۱۱ صبح به رونمایی از کتاب «دانشنامه و دانشنامه‌نگاری» اختصاص دارد که با حضور غلامعلی حدادعادل، حسن طارمی‌راد، قنبرعلی رودگر، محمود حقیقی، مهدی صفری، مژگان صادقی و حسین خندق‌آبادی به صورت مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang  و تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc پیگیری کنند.