مراسم بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی سه شنبه 5 اسفندماه 99 مراسم بزرگداشت مجازی خواجه نصیرالدین طوسی، فیلسوف، منجم و ریاضیدان برجسته ایرانی را برگزار می‌کند.

در این مراسم حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سید عبدالله انوار، پژوهشگر حکمت اسلامی، منوچهر صدوقی سها، عضو شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، و غلامحسین رحیمی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، از ساعت 14 تا 16  سخنرانی می‌کنند.

خواجه نصیرالدین طوسی (۵۹۷-۶۷۲ق) فیلسوف، منجم و ریاضیدان هفتم هجری است. او نویسنده کتاب‌ها و رساله‌های بسیاری در علوم اخلاق، منطق، فلسفه، کلام، ریاضیات و نجوم است. اخلاق ناصری، اوصاف الاشراف، اساس الاقتباس، شرح الاشارات، تجرید الاعتقاد، جامع الحساب و کتاب مشهور زیج ایلخانی و تذکرة فی علم الهیئة در علم نجوم، از آثار مهم و مشهور او هستند. او همچنین رصدخانه مراغه و در کنار آن کتابخانه مراغه را با بیش از ۴۰۰ هزار جلد کتاب بنا نهاد. برخی از علمای بزرگ شیعه از جمله علامه حلی، ابن میثم بحرانی و قطب‌الدین شیرازی از جمله شاگردان مبرز او بوده‌اند.

این نشست از پایگاه اسکای روم انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به آدرس زیر پخش می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند با فشردن گزینه «میهمان» بیننده این مراسم باشند.
https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher  

همچنین این برنامه از طریق صفحه اینستاگرام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نشانی زیر نیز پخش خواهد شد.

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2