کوشش ایرانیان در زبان شناسی

ميراث مكتوب - کتاب زبان شناسی ایرانی تألیف فریده حق بین از سوی نشر مرکز منتشر شد.

مولف در این اثر تلاش‌ ایرانی ‌ها در حوزۀ زبان‌شناسی روایت کرده است. کتاب زبان شناسی ایرانی با عنوان فرعی نگاهی تاریخی از دورۀ باستان تا قرن دهم هجری قمری، به بیان کوشش ها و دستاوردهای ایرانیان در رشتۀ زبان شناسی می پردازد. این کتاب از یک سو موضوع مدار و از سوی دیگر شخصیت مدار و پیشگام مدار است و از لحاظ زمانی تا قرون دهم هجری و از لحاظ مکانی حوزۀ مرزهای جغرافیایی کمابیش قدیم و جدید ایران را در برمی گیرد.

فریده حق بین در مقدمۀ این کتاب می ‌گوید: «از آن ‌رو که از لحاظ زمانی تا قرن دهم هجری و از لحاظ مکانی حوزۀ مرزهای جغرافیایی کمابیش قدیم و جدید ایران را دربر می‌گیرد٬ می‌ تواند موقعیت‌مدار نیز باشد. سه مؤلفه در تدوین این کتاب در نظر گرفته شده که در نام آن نیز منعکس است. این سه مؤلفه عبارتند از: تاریخ و مسائل پیرامون آن از جمله تاریخ و انواع آن، تاریخ ‌نگاری و انواع آن٬ فلسفۀ تاریخ و روش‌های تاریخ‌نگاری، زبان و علم مطالعۀ زبان و انواع روش‌ها و نگرش‌ها در بررسی تاریخ علم و تاریخ زبان ‌شناسی.»

این کتاب در قالب یک مقدمه، سه بخش و 11 فصل نوشته شده و عناوین بخش ها عبارتند از زبان و مطالعات زبانی در عصر باستان، ظهور اسلام و تعامل ایرانیان و مسلمانان و زبان شناسی ایران پس از ظهور اسلام.

بخش اول این کتاب به زبان و مطالعات زبانی در عصر باستان اختصاص دارد و بخش دوم اشاره به برهه ای از تاریخ دارد که ایران از درون، درگیر چالش های بزرگ سیاسی و پس از آن سلطۀ اعراب مسلمان بر ایران است. بخش سوم هم دربردارندۀ عصری درخشان در تاریخ علم اسلامی است که بخش اعظم تلاش های علمی این عصر به دست دانشمندان ایرانی صورت گرفته است.

کتاب زبان شناسی ایرانی (نگاهی تاریخی از دورۀ باستان تا قرن دهم هجری قمری) تألیف فریده حق بین به بهای 145000 ریال از سوی نشر مرکز منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.