پخش روایتی تصویری از زندگی منوچهر صدوقی سها

میراث مکتوب- چهارمین قسمت از فصل دوم مجموعه مستندهای «حکایت دل»، به معرفی استاد منوچهر صدوقی سها با پخش پرتره مستند «حکیم عشق» اختصاص دارد که دوشنبه 18 اسفندماه از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. تکرار این مستند نیز سه شنبه 19 اسفندماه ساعت 14:00 از شبکه 4 سیما پخش خواهد شد.

منوچهر صدوقی سها (متولد 1327- اردبیل) نویسنده، مترجم، عرفان پژوه، فیلسوف و حقوق‌دان است.او تحصیلات دانشگاهی‌اش را در رشته حقوق تا مقطع لیسانس پی گرفت. بعد از آن تحصیلات خود را تا مراحل عالی در عرفان و فلسفه اسلامی ادامه داد.

او هم‌اکنون علاوه بر وکالت دادگستری و عضویت در شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، در برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور از جمله «موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران» به تدریس حکمت و عرفان اسلامی اشتغال دارد.

تاریخ حکما و عرفای متاخر بر صدرالمتالهین، التفسیر المنتسب الی مولنا ابی عبدالله جعفر بن محمد الصادق (ع)، شطری از اوایل امور عامه شرح منظومه حکمت سبزواری، شرح جدید منظومه سبزواری، فواید در عرفان و فلسفه و تصوف و تاریخ آن، رساله در برخی از مسائل الهی عام، منتخب معجم الحکماء، صوفی صومعه قدس: یادواره میرزا محمدعلی حکیم شیرازی، الحاوی علی رسائل جمه مفرده فی الفحص عن انیه التفسیر و التاویل و مائیتهما باقسامها و ما یتعلق بهما من المحکم و المتشابه و الظهر و البطن و…، تفاسیر عقلیه لفلاسفه الهیین، ترجمه «مقدمه قیصری بر فصوص الحکم»، محی‌الدین عربی، ترجمه تحقیق ماللهند، ابوریحان بیرونی، کیفر سرقت در اسلام و… از جمله آثار منتشر شده این پژوهشگر و استاد باسابقه حکمت اسلامی است.

«حکایت دل» به تهیه کنندگی علیرضا حسینی و کارگردانی بیژن شکرریز، در قالب مستند از زندگینامه، پرتره علمی و حرفه‌ای اساتید فاخر و مشاهیر معاصر کشور، دوشنبه‌ها ساعت 21:00 از شبکه چهار سیما پخش می شود.