بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی

میراث مکتوب- انجمن آثار و مفاخر فرهنگی چهارشنبه 20 اسفندماه از ساعت 14 تا 16 مراسم بزرگداشت «حکیم نظامی گنجوی» شاعر بزرگ ایران زمین را در فضای مجازی برگزار می کند.

در این برنامه حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، احمد خاتمی، استاد ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، و احمد تمیم‌داری، استاد ادبیات دانشگاه علامه طباطبائی، سخنرانی خواهند کرد.

حکیم جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤید نظامی گنجوی شاعر معروف ایرانی در قرن ششم ه.ق در سال ۵۳۰ هجری در گنجه دیده به جهان گشود. نظامی را بی شک باید در شمار شاعران برجستۀ شعر فارسی و از استادان مسلم این زبان دانست. اگر چه داستان‌سرایی در زبان فارسی به وسیله نظامی شروع نشده است، لیکن تنها شاعری است که تا پایان قرن ششم هجری توانست شعر تمثیلی را در زبان فارسی به حد اعلای تکامل برساند، نظامی است. او در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و ایجاد ترکیبات خاص تازه و ابداع و اختراع معانی و مضامین نو و دلپسند و توصیف طبیعت و اشخاص و احوال آن‌ها در شمار کسانی است که بعد از خود نظیری نیافته است. نظامی علاوه بر پنج گنج دیوان قصاید و غزلیاتی هم دارد.

این مراسم به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی زیر پخش می‌شود.

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

همچنین علاقه‌مندان می‌توانند فایل‌های ویدئویی سخنرانی‌های این مراسم را به صورت همزمان در صفحات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در فضای مجازی در آدرس‌های زیر مشاهده نمایند:

https://t.me/anjomanasarmafakher

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi