رقم‌ها و فرمان‌های صفوی و قاجار در کتابخانه ملک

میراث مکتوب- انتشارات مؤسسۀ کتابخانه و موزه ملی ملک کتاب «رقم‌ها و فرمان‌های صفوی و قاجار در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک» را منتشر کرد. این کتاب برپایه پژوهشی بر اسناد ارزشمند دیوانی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک به کوشش مرضیه مرتضوی و مهتا باصفا تدوین شده است.

کتاب «رقم‌ها و فرمان‌های صفوی و قاجار در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک» دستاورد بازنویسی و پژوهش 61 سند دیوانی (فرمان، رقم و حکم) از دوره صفویه تا پایان دوره قاجار است که در آرشیو اسناد بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران نگهداری می‌شود.

این سندها 11 رقم از شاهان صفوی، 29 فرمان و یک دست‌خط از شاهان قاجار، 11 رقم و حکم از شا‌‌هزادگان قاجار، گزیده 7 سواد فرمان و دست‌خط شاهان قاجار، یک فرمان از احمد شاه درانی و یک فرمان نیز از جهانگیر گورکانی پادشاه هند را دربرمی‌گیرد که برای نخستین بار در یک مجموعه مدون و منتشر شده است.

فرمان‌ها و رقم‌های شاهان و شاهزادگان، از میان سندهای دیوانی این مجموعه، اهمیتی بیش‌تر دارند. از آن‌جا که این دسته از سندهای تاریخی، در بالاترین دستگاه دیوانی کشور و با اراده صاحبان قدرت تولید و صادر شده‌اند، آگاهی‌هایی ارزشمند در زمینه پیوندهای شاهان و دولت‌مردان، روابط خارجی، چگونگی اداره حکومت و گرفتن مالیات، تشکیلات دیوان‌سالاری و تعامل حکومت با مردم دربردارند، از این‌رو در جایگاه اولویت‌های پژوهشی همواره با توجه سندپژوهان در گستره‌های گوناگون تاریخی و اجتماعی جای می‌گیرند.

دادن لقب، منصب، نشان، خلعت، تیول، سیورغال، مالیات و معافیت‌های مالیاتی، پرداخت مواجب و مقرری، دریافت طلب، تعیین حق ورثه، تظلم‌خواهی، عزل و نصب، روابط خارجی و امور نظامی، از موضوع‌هایی به شمار می‌آید که در این اسناد دیوانی به آن‌ها پرداخته شده است.

شماری از حکم‌ها، رقم‌ها و سواد فرمان‌های قاجاری در این پژوهش، با خاندان حاج حسین آقا ملک بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک پیوند محتوایی دارند، به ویژه در پیوند با املاک حاج محمدکاظم ملک‌التجار پدر حاج حسین آقا ملک در خراسان، همچنین با موضوع خرید و فروش زمین، بهره‌گیری از معافیت‌های مالیاتی و رفع توقیف املاک.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با دریافت پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در سال 1398، با محوریت انتشار متن‌ها و پژوهش‌های تخصصی در پیوند با منابع موجود در این گنجینه در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی می‌کوشد کتاب‌هایی تخصصی برای بهره‌مندی پژوهشگران و اندیشمندان و دوستداران فرهنگ و تمدن منتشر کند.

دوستداران برای دریافت آگاهی‌های بیش‌تر درباره مجموعه محصولات فرهنگی این موسسه و خرید آن‌ها می‌توانند به فروشگاه اینترنتی کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «shop.malekmuseum.org» مراجعه کنند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسۀ کتابخانه و موزه ملی ملک