شهرام تقی زاده انصاری درگذشت

میراث مکتوب- شهرام تقی‌زاده انصاری، نویسنده، پژوهشگر و مترجم حوزۀ فلسفه، فیزیک و تاریخ علم و از شاگردان با سابقه علامه محمدتقی جعفری در اثر ابتلا به بیماری کرونا در سن 76 سالگی در گذشت.

این پژوهشگر فقید در سال 1324 شمسی در نظنز متولد شد و پس از اخذ دیپلم ریاضی و پایان تحصیلات دورۀ کارشناسی فیزیک در دانشگاه تهران برای ادامۀ تحصیل در رشته فیزیک و فلسفه به آلمان رفت.

او بعد از بازگشت به ايران فعالیت‌های علمی و فرهنگی خود را در حوزه‌های فيزيك و فلسفه، تاريخ علم در اسلام، اسلام‌شناسی در آلمان، علم و دين و فلسفه علم ادامه داد و در این مسیر با نهادهای مختلف علمی و فرهنگی کشور از جمله مؤسسۀ تدوین و نشر آثار علامه جعفری، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی، دائرة المعارف تشيّع و بنیاد ایران‌شناسی همکاری داشت.

مرحوم تقی‌زاده انصاری با مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب نیز سال‌ها در ترجمۀ مقالات از زبان آلمانی به فارسی همکاری کرد.

ترجمه، تحقیق و پژوهش‌های مختلف دربارۀ آثار و افکار علامه محمدتقی جعفری، جستارهایی در فلسفه غرب، انیشتین و مذهب، حافظ و گوته، فروریختن بنای علم؛ نگاهی به اندیشه‌های توماس کوهن، سهم ایران در علوم قرون وسطی، مجموعۀ دوجلدی نگاهی به نطنز، ترجمۀ «بسم الله الرحمن الرحيم» اثر آن‌ماری شيمل از جمله آثار مرحوم تقی‌زاده انصاری است.

انصاری همچنین نويسنده 50 مدخل در دائرة المعارف‌ها و مؤلف و مترجم بیش از100  عنوان مقاله در حوزه‌های اسلام‌شناسی، ایران‌شناسی و تاریخ علم است.

مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب درگذشت شهرام تقی زاده انصاری را به خانوادۀ محترم ایشان و جامعۀ علمی و فرهنگی کشور تسلیت می‌گوید.