بازدید مجازی از شاهنامۀ سی‌ویک نگاره‌ای شیرازی

میراث مکتوب- اداره‌کل هنری فرهنگستان هنر، نسخه‌ای نفیس از شاهنامه را در پایگاه الکترونیکی مجموعه نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی هنری به نمایش گذاشت.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، نسخه‌ای از کتاب شاهنامه فردوسی با عنوان «شاهنامه مِن کلام حکیم فردوسی علیه الرحمه والمغفره» که در کتابخانه دولتی برلین نگهداری می‌شود، در ماه محرم سال ۱۰۰۲ق به خط نستعلیق «یوسف بن‌حسین بن‌یوسف کاتب جهرمی» کتابت شده و دارای ۸۰۹ برگِ ۱۹سطری است.

این نسخه نفیس در دوره صفویه در مکتب شیراز فراهم آمده و 31 نگاره بی‎نظیر دارد که نگارگران آن نامشخص‌اند. نسخه با سرلوحه‌ای دوگانه، مُذهب به نقوش تزیینی گل با قلم‌های زر، لاجورد، قرمز و صورتی شروع می‌شود. در یکی از چهار کتیبه موجود در این سرلوحه، این بیت شعر که با لعاب سفید کتابت شده، به چشم می‌خورد: «این همه طول و عرض و حشمت و جاه / قطره‌ای از نوال رحمت اوست». عناوین ابیات نسخه در کتیبه‌های چهارگوش مُذهب با حاشیه سیاه در پس زمینه طلایی‌رنگ کتابت شده است. نسخه مجدول است و رکابه نیز دارد. متن با مُرکّب مشکی، و سرفصل‌ها با رنگ سفید کتابت شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده نمایشگاهی از تمامی برگ‌های این نسخه نفیس به اینجا و برای مشاهده اطلاعات کامل نسخه‌شناسی آن به اینجا مراجعه کنند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگستان هنر