نشست «رونمایی و معرفی کتاب حقوق ملل» برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، یکصد و پنجاه و یکمین نشست از سلسله نشست‌های این مؤسسه که با همکاری معاونت پژوهشی دانشکدۀ حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار می‌شود، به «رونمایی و معرفی کتاب حقوق ملل» اختصاص خواهد داشت.

در این نشست دکتر حسین پیران، دکترای حقوق بین الملل و عضو دیوان دائمی داوری (لاهه)، با موضوع «ادبیات حقوق ملل در قرن نوزده میلادی»، دکتر نصرالله صالحی، دانشیار دانشگاه فرهنگیان و پژوهشگر تاریخ روابط ایران و عثمانی، با موضوع «ترجمۀ کتاب حقوق ملل: الزامات و کاربست‌ها» و دکتر محسن نیک‌بین، دانش‌آموختۀ حقوق بین‌الملل و مصحح کتاب حقوق ملل، با موضوع «پذیرش حقوق بین‌الملل در ایران: اهمیت کتاب حقوق ملل» سخن خواهند گفت و مدیریت این نشست نیز به عهدۀ سید ناصر سلطانی، معاون پژوهشی دانشکدۀ حقوق پردیس فارابی دانشگاه تهران خواهد بود.

کتاب حقوق ملل، نوشتۀ فریدریش زالفلد، ترجمۀ میرزا محبعلی خان یکانلو (ناظم الملک) از ترکی عثمانی به فارسی (بر اساس ترجمۀ اتوکار اشلشتا-وشرد از آلمانی به ترکی عثمانی)، به تازگی با دیباچۀ استاد محمدعلی موحد و تصحیح و پژوهش محسن نیک‌بین از سوی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.

کتاب حقوق ملل، در دو بخش حقوق ملل در زمان صلح و حقوق ملل در زمان جنگ، در سال­‌های 1269 و 1271 ق از ترکی عثمانی به فارسی برگردانده شده است. نسخه ترکی اثر نیز که در سال­‌های 1263 و 1264 ق به دست اتوکار اشلشتا-وِشِرد اتریشی در وین به چاپ رسید، نقطه ورود حقوق بین­‌الملل مدرن به امپراتوری عثمانی پنداشته می‌شود. اهمیت کتاب، بدان پایه است که جزء نخست آن در سال 1290 ق، تحت عنوان کتاب حقوق الامم به زبان عربی نیز برگردانده شده است.

نسخه حاضر، از یک سوی، نخستین تصحیح از ترجمه میرزا محبعلی خان یکانلو از کتاب حقوق ملل پس از قریب به 170 سال است و از سوی دیگر، دربرگیرندۀ متنی مقابله شده با مرجع ترکی و اصل آلمانی. بر این اساس، در نسخه حاضر از کتاب حقوق ملل، خواننده با متنی منقح از ترجمه فارسی یکانلو به همراه تمامی حذفیات و ارجاعات از قلم­ افتاده متن آلمانی روبرو خواهد شد.

محسن نیک‌بین، دانش‌‌آموختۀ دکتری حقوق بین‌الملل از دانشگاه تهران است که از وی تا کنون کتاب‌ تألیفی «ادغام در حقوق رقابت» و تصحیح کتاب‌های «دام صیادان یا عبرت ایرانیان» (به همراه محمدحسن رجبی) و «حقوق ملل» به چاپ رسیده است. وی علاوه بر این در ترجمه و تدوین دو جلد کتاب در زمینه حقوق دانشجویان نیز مشارکت داشته و مقالاتی با موضوعات حقوقی و تاریخ حقوق به فارسی و انگلیسی منتشر کرده است.

نشست «رونمایی و معرفی کتاب حقوق ملل» ساعت 16 تا 18 روز شنبه 8 خردادماه 1400 برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند در ساعتِ جلسه با کلیک روی لینکِ زیر، به این وبینار وارد شوند.

https://vroom.ut.ac.ir/farabi39