انتشار «سه رساله از كوشيار گيلاني»

ميراث مكتوب - کتاب سه رساله از كوشيار گيلاني با مقدمۀ دکتر محمد باقري از سوي مركز پژوهشي ميراث مكتوب همزمان با همايش «ميراث علمي كوشيار گيلاني» منتشر خواهد شد.

کوشیار گیلانی ریاضیدان و اخترشناس نامدار ایرانی که در قرن چهارم هجری می‌زیست، یک رساله در حساب و چندین رسالۀ نجومی نگاشته است.

از هر یک از این رساله‌ها نیز یک یا چند نسخۀ کامل در دست است در کتاب حاضر، تصویر سه نسخۀ خطی از آثار او با توجه به اهمیتی که داشته‌اند چاپ شده است.

این رساله‌ها عبارتند از: رسالۀ حساب کوشیار، زیج بالغ او (تنها باب به جا مانده) و رسالۀ احکام نجوم او در شرحی که محمد دکالی بر آن نوشته است. تصحیحی از متن عربی بخش موجود از زیج بالغ به همراه ترجمۀ فارسی آن نیز در این کتاب آمده است.

سه رساله از كوشيار گيلاني (رساله حساب و بخشي از زيج بالغ - نسخه شماره 86 مجموعه ملافيروز در كتابخانه موسسه خاورشناسي كاما (بمبئی) و شرح مجمل الاصول (نسخۀ شماره 66810 كتابخانه دايرة المعارف بزرگ اسلامي (تهران)) با مقدمۀ محمد باقري در شمارگان 500 نسخه به بهاي 125000 ريال از سوي مركز پژوهشي ميراث مكتوب همزمان با همايش ميراث علمي كوشيار گيلاني منتشر خواهد شد.

همایش «میراث علمی کوشیار گیلانی» روز دوشنبه 5 اسفند سال جاری به کوشش مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری پژوهشکده تاریخ علم دانشگاه تهران از ساعت 15 الی 19 در مجتمع فرهنگی باغ زيبا واقع در تهران، خيابان دكتر علي شريعتي، خيابان قبا، ميدان قبا، خيابان زيبا، نبش كوچه كاج برگزار می شود.

براي مشاهده اخبار اين همايش اینجا كليك كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.