رونمایی و معرفی «فهرست نسخه‌های خطّی فارسی کتابخانۀ کنگره (آمریکا)»

به گزارش روابط عمومی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، یکصد و پنجاه و دومین نشست از سلسله نشست‌های این مؤسسه، که با همکاری وبینار بهشتی برگزار خواهد شد، به رونمایی و معرفی کتاب «فهرست نسخه‌های خطّی فارسی کتابخانۀ کنگره (آمریکا)» اختصاص خواهد داشت.

در این نشست محمدحسین حکیم، فهرستنگار و پژوهشگر نسخه‌های خطی، عارف نوشاهی، نسخه‌شناس و فهرست‌نویس شبه‌قاره، محمد وفادار مرادی، پژوهشگر و کارشناس نسخه‌های خطی، و علی صفری آق‌قلعه، پژوهشگر متون و نسخه‌شناس، سخن خواهند گفت.

«فهرست نسخه‌های خطّی فارسی کتابخانۀ کنگره (آمریکا)» به کوشش علی صفری آق‌قلعه تدوین و از سوی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است. در این فهرست ۱۶۵ اثر معرفی شده که کهن‌ترین نسخۀ تاریخ‌دار آن دستنویسی از مثنوی معنوی مورخ ۸۴۵ ق و جدیدترین نسخه‌ها مربوط به سدۀ ۱۴ ق است. با وجود تعداد اندک نسخه‌های این مجموعه، اما آثار مهم، نسخه‌های کم‌یاب، منحصر بفرد و همچنین نسخه‌های نفیس و هنریِ آن، قابل توجه است.

نشست «رونمایی و معرفی کتاب فهرست نسخه‌های خطّی فارسی کتابخانۀ کنگره (آمریکا)» ساعت 16 تا 18 روز چهارشنبه 12 خرداد‌ماه 1400 برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان به حضور در این نشست می‌توانند در ساعتِ جلسه با کلیک روی لینکِ زیر، به این وبینار وارد شوند.

http://old.sbu.ac.ir/webinar