یکم آبان روز پدر نثر فارسی، ابوالفضل بیهقی نام گرفت

میراث مکتوب- رضا شجاع‌مقدم، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار، گفت: ثبت روز ملی بزرگداشت بیهقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی از مطالبات به حق مردم شهرستان سبزوار بود که از سال‌های گذشته به صورت جدی پیگیری می‌شد.

وی تصریح کرد: با پیگیری و همکاری مسئولان، خواسته به حق مردم دیار سربداران درباره ثبت ملی روز ابوالفضل بیهقی در خرداد امسال، از سوی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: ابوالفضل بیهقی، پدر نثر فارسی است که همه ساله پاسداشت وی فراتر از سطح  شهرستانی و در گسترۀ ملی برگزار می‌شود.

شجاع مقدم افزود: بیهقی، مورخ نامدار و بلندآوازه ایرانی است که تاریخ دورۀ غزنوی را با نثری فاخر و بی‌نظیر نگاشت و از وی به عنوان پدر تاریخ و مورخان ایران زمین نام برده می‌شود.

بیهقی از مورخان دورۀ غزنوی است که در سال ۳۸۵ قمری در قریۀ حارث‌آباد بیهق (سبزوار) متولد شد. وی بعد از کسب فضایل به دیوان رسایل محمودی راه یافت و در خدمت خواجه بونصر مشکان به کار دبیری پرداخت و در خدمت سلاطین غزنوی به سر برد.

او در زمان عزالدوله عبدالرشید در سال ۴۴۰ قمری نیز چندی صاحب دیوان بود اما به تهمت حاسدان گرفتار، معزول و محبوس شد. بیهقی بعد از رهایی از زندان، باقی عمر را در انزوا به سر برد تا آنکه در سال ۴۷۰ هجری قمری درگذشت.

طی یک دهۀ اخیر، همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی همه ساله در سبزوار برگزار می‌شود.

منبع: ایرنا