غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی

میراث مکتوب- کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» نوشته ناصر کنعانی، از ایرانیان مقیم آلمان، توسط انتشارات «نویمان - کونیگهازن» در آلمان منتشر شد.

در این کتاب آمده است: حافظ مشهورترین و محبوب‌ترین شاعر غزل سرای فارسی زبان است. وی با شعرهای خود الهام بخش نسل‌های جدید از شاعران ایرانی است. حافظ محبوبیت بیشتری نسبت به سایر شاعران مشرق زمین در فرهنگ و ادبیات آلمانی دارد. تاکنون شعرهای وی بیش از 30 بار به طور کامل یا منتخب آن به آلمانی ترجمه شده است. بسیاری از شاعران بنام آلمانی همانند گوته و برخی شاعران معاصر از شعر عاشقانه او الهام گرفته‌اند.

این اثر دربرگیرنده سخنان 126 شاعر آلمانی زبان قرون 19، 20 و 21 است. این شاعران قبلا اشعار حافظ را ترجمه کرده بودند و یا با الهام از آن، اشعار جدیدی برای آهنگسازان سروده بودند. 

ریچارد واگنر آلمانی پیرامون حافظ می‌نویسد: این حافظ پارسی، بزرگترین شاعری است که تاکنون زندگی کرده و اشعار بی نظیر سروده است. وی بزرگترین و متعالی ترین فیلسوف است.

گفتنی است، پروفسور ناصر کنعانی قبلا کتابی با عنوان «حافظ، بزرگترین غزلسرای فارسی زبان» به آلمانی نگارش کرده بود. این کتاب در نوامبر سال 2019 در 282 صفحه توسط انتشارات کونیکهازون ـ نویمان در آلمان منتشر شد.

در کتاب «غزلیات عاشقانه حافظ در آینه اشعار آلمانی» که در 663 صفحه به آلمانی نگارش شده، بسیاری از نکات دربارۀ حافظ از زبان شاعران آلمانی بیان شده است که خود به نوشتن شعرهایی به سبک حافظ اقدام کرده‌اند و یا فیلسوفانی که با فلسفه زندگی حافظ سر و کار داشته‌اند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی