تأملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا

میراث مکتوب- هفدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی دربارۀ بوعلی سینا در روز چهارشنبه دوم تیرماه ساعت ۱۱ صبح با عنوان «تأملی در مفهوم معرفت از نگاه ابن سینا و مولانا» به سخنرانی دکتر ناصر مهدوی اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

عموم فیلسوفان بزرگ مسلمان در شرح و تبیین موضوع معرفت و نیز چگونگی شناخت انسان و جهان تحت تأثیر آموزه‌های بزرگترین فیلسوف جهان یعنی ارسطو بوده‌اند. در این میان ابن سینا؛ با نبوغی حیرت‌انگیز و شرحی عمیق بر اندیشه‌های ارسطو، نقش بی‌بدیلی در هدف یاد شده داشته که نیاز به تأمل بسیار دارد.

در این درس‌گفتار تلاش می‌شود نشان داده شود مولانا، دیگر شخصیت بزرگ جهان اسلام، با اینکه با معرفت عرفانی شناخته شده است، ولی ابیاتی در مثنوی‌اش می‌توان یافت که نشان می‌دهد موضوع معرفت نظری برای او نیز از اهمیت بسیار برخوردار بوده و بر خلاف ابن سینا که در مشرب ارسطویی سیر می‌کرده‌؛ حال و هوایی سقراطی داشته و به معرفت‌شناسی زمانه ما نیز نزدیک‌تر بوده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این درس‌گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحۀ این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.