مراسم بزرگداشت علی بلوکباشی برگزار می‌شود

میراث مکتوب- به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم بزرگداشت مقام علمی و فرهنگی علی بلوکباشی، مردم‌شناس برجسته، مؤلف و مترجم، در فضای مجازی برگزار می‌شود.

در این برنامه که روز چهارشنبه نهم تیرماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ به صورت مجازی برگزار خواهد شد حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، دکتر ناصر تکمیل همایون، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده تاریخ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، جلال‌الدین رفیع‌فر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، ناصر فکوهی، انسان‌شناس و استاد گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، حمیدرضا دالوند، عضو هیئت علمی پژوهشکده زبان‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و علیرضا حسن‌زاده، رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سخنرانی خواهند کرد.

علی بلوکباشی پس از دریافت دانشنامه کارشناسی ارشد در رشتۀ «زبان‌شناسی همگانی و زبان‌های باستانی» از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، در سال ۱۳۴۹ به انگلستان سفر کرد و در دانشگاه آکسفورد به تحصیل مردم‌شناسی پرداخت.

پژوهش در زمینۀ «مردم‌نگاری و فرهنگ عامه» ایران و مطالعات تخصصی دربارۀ ساخت‌های اجتماعی، اقتصادی، هنری و فرهنگی و نظام‌های ایمانی و عقیدتی در جامعه‌های شهری و ایلی ـ عشایری از عمده‌ترین فعالیت‌های این استاد برجسته در چند دهه گذشته بوده است.

وی هم اکنون، عضو شورای عالی علمی دائرة المعارف بزرگ اسلامی، مدیر بخش مردم‌شناسی دفتر پژوهش‌های فرهنگی و عضو شورای اجرائی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان است و با برخی از مؤسسات و مراکز علمی ـ پژوهشی کشور همکاری دارد.

این برنامه به صورت زنده از صفحه اینستاگرام انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به نشانی:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher

و همزمان در صفحات این انجمن در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

https://t.me/anjomanasarmafakher

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi