تمدید مهلت ارسال آثار به همایش «ایران‌شناسی»

میراث مکتوب- علی محمد طرفداری، مدیرکل گروه پژوهش‌های ایرانشناسی، اسلام شناسی و نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از تمدید مهلت ارسال آثار و مقاله‌ها به همایش بین‌المللی «ایران شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» تا تاریخ 25 مردادماه خبر داد.

طرفداری گفت: با توجه به آثار ارسال شده و درخواست‌ برخی از محققان و پژوهشگران مبنی بر تمدید تاریخ‌های مربوط به دریافت چکیده و اصل مقالات، مهلت ارسال آثار تا تاریخ 25 مردادماه تمدید شد.

وی ادامه داد: همایش بین المللی «ایران شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» با هدف بررسی فراز و فرود مطالعات ایرانشناسی در جهان در سده‌های گذشته و وضعیت کنونی در تاریخ 1 و 2 شهریور به صورت مجازی برگزار می‌شود.
مدیرکل گروه پژوهش‌های ایرانشناسی، اسلام شناسی و نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دبیر اجرایی این همایش با استقبال قابل توجه از همایش بین المللی «ایران شناسی: تجربه دیروز، وضعیت حال، نگاه به آینده» گفت: تاکنون چکیده‌ها و مقالات متعددی از کشورهای جهان اسلام و عرب‌زبان، کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه شبه قاره هند و نیز محققان داخل کشور به دبیرخانه ارسال شده است.

وی گفت: مقالات دریافتی از نظر بررسی و توجه به موضوعات گوناگون در حوزه مطالعات ایرانی از تنوع بسیاری برخوردار هستند.

طرفداری اظهار داشت: ایران شناسی در اروپا، آمریکای شمالی و آینده آن، ایران شناسی در اروپای شرقی، روسیه و کشورهای همجوار آن، ایران شناسی در شرق دور و سایر نقاط جهان، جریان‌ها و مکاتب ایران شناسی در جهان غیر ایرانی، فراز و نشیب‌های ایران شناسی در جهان از ابتدا تا اکنون، بررسی کارنامه مراکز ایرانشناسی در جهان، بررسی زندگی و آثار ایران‌شناسان بین المللی، نقد و بررسی آثار و دیدگاه‌های ایران شناسان غیرایرانی، نقد و بررسی رشته ایران شناسی و گرایش‌های آن، بررسی روند ایران شناسی در ایران و شناسایی خرده فرهنگ‌های ایرانی، چگونگی بومی سازی ایران شناسی در ایران و نقش محققان ایرانی در این زمینه، جایگاه و نقش محققان ایرانی در ایران شناسی بین المللی، مقایسه تطبیقی جریان‌های ایران شناسی در جهان با جریان‌های ایران شناسی داخلی از جمله محورهای این همایش بین المللی هستند.

مدیرکل گروه پژوهش‌های ایرانشناسی، اسلام شناسی و نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: از دیگر محورهای این همایش می‌توان به جایگاه ایران‌شناسی در مطالعات دایره‌المعارفی و دانشنامه‌ای، مطالعات نسخ خطی فارسی در جهان غیر ایرانی، جایگاه هیئت‌ و مبلغان مذهبی مسیحی اروپایی در ایران شناسی، جایگاه رجال سیاسی و نظامی اروپایی در ایران شناسی، تاثیرات ایران شناسی بر شکل گیری ملی گرایی و هویت ملی ایرانیان و تحقق وحدت ملی و بررسی شاخه‌های گوناگون و گسترده ایران شناسی اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: نوع مطالعات ایرانی در کشورهای مختلف جهان از مهم‌ترین موضوعاتی است که محققان و اندیشمندان این حوزه در ارسال آثار خود به آن توجه کرده‌اند. همچنین تاکنون استادان متعددی از دانشگاه‌های کشورهایی چون استرالیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هندوستان، مراکش،‌ الجزایر، اردن، عراق، بوسنی و هرزگوین و صربستان در این همایش شرکت کرده و چکیده یا اصل مقاله خود را ارسال کرده‌اند. همچنین مشارکت محققان داخل و خارج از کشور خوب و از نظر تنوع قابل توجه بوده است.

لازم به توضیح است، چکیده‌ها، مقالات و سئوالات مربوط از طریق ایمیل همایش به آدرس: iranologyconference@gmail.com دریافت و پاسخ داده خواهد شد. همچنین مقرر شده تا گزیده مقالات برتر این همایش در قالب ویژه نامه مجلات علمی و یا به صورت کتاب منتشر شود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه ملی