دسترسی آنلاین به اطلاعات 900 رسالۀ خطی

میراث مکتوب- اطلاعات 900 عنوان نسخه و رساله خطی به پایگاه منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزوده شد.

 

 

سهراب یکه زارع، مدیر امور سازماندهی منابع کتابخانه مجلس، اعلام کرد: با پایان ورود اطلاعات جلد 33/2 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، تعداد 900 عنوان نسخه و رساله خطی به پایگاه منابع کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزوده شد.

جلد 33/2 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس توسط حجت‌الاسلام و المسلمین محمود طیار مراغی فهرست‌نگاری شده است. ایشان ضمن تألیف چند کتاب و تصحیح نسخ خطی متعدّد، تعداد قابل توجهی از نسخ خطی چند کتابخانه کشور را فهرست‌نگاری نموده‌اند که در جلدهای متعددی منتشر شده است.

در جلد 33/2 فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مجلس، تعداد 800 جلد معادل 900 عنوان نسخه خطی از شماره 10801 تا 11600 فهرست‌نگاری شده است.

از ویژگی‌های فهرست مذکور، وجود تعداد زیادی نسخ خطی مجموعه، اسناد جمع و خرج و کتابچه‌های جیره و علیق ‌الدواب اواخر دوره قاجاریان است.

از جمله قدیمی‌ترین نسخ خطی و اسناد مهمّ موجود در این فهرست، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- «غایه المراد فی شرح نکت الارشاد» تألیف شهید اول محمد بن مکی عاملی؛ این نسخه که به خط نسخ کهن و در قرن 8 ق. اندکی پس از شهادت مؤلف کتابت شده، از نفاست بالایی برخوردار است.

- «تحریر الاحکام الشرعیه» تألیف علامه حلی حسن بن یوسف. این نسخه نفیس که از جمله نسخ کهن کتاب «تحریر الاحکام الشرعیه» است، در قرن 8 ق. و به خط نسخ تحریری کتابت شده است. (شماره نسخه: 11400)

- نامه‌های میرزا حسین مشیرالدوله (سپهسالار) به ناصرالدین شاه قاجار و توشیحات وی بر آن نامه‌ها (شماره نسخه‌ها: 11238 و 11239)

- صدها قطعه سند، شامل نامه‌ها، مکتوبات شخصیت‌های دولتی و حکومتی پیرامون مجلس شورای ملی و مشروطیت در سال ۱۳۲۵ق. و غیره (شماره نسخه: 11252)

یکه زارع در ادامه افزود: تعداد کل عناوین و رساله‌های موجود در فهرست نسخ جلد 33/2 که در پایگاه منابع کتابخانه مجلس ورود اطلاعات شده، 900 عنوان است که از این پس، اطلاعات فهرست‌نویسی آن برای پژوهشگران محترم به صورت تمام متن، قابل جستجو و بهره برداری است. همچنین شایان ذکر است فایل پی. دی. اف. تصویر برخی از نسخ خطی، پیوست هر رکورد و قابل نمایش و بارگذاری است.

مدیر امور سازماندهی منابع کتابخانه مجلس در پایان اعلام کرد: هم‌زمان با سازماندهی دیگر منابع، کار ورود اطلاعات چند جلد دیگر از فهارس منتشره کتابخانه مجلس شورای اسلامی در حال انجام است که در آینده نزدیک و با پایان هر کدام، گزارش آنها اعلام خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس