انتصاب دکتر ایرانی به عضویت ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی

میراث مکتوب- دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، از سوی سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به عضویت ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی منصوب شد.

متن این حکم انتصاب بدین شرح است:

جناب آقای دکتر اکبر ایرانی قمی
زبان فارسی هویت فرهنگی ایران اسلامی است و دوام و استمرار این هویت در طول تاریخ، مدیون کوشش‌های شاعران و نویسندگانی است که با خلق آثار وزین و ارزشمند خود به دیرپایی، غنا و عظمت آن افزوده‌اند و پاسداشت و تکریم آنان همانند تقویت و تحکیم هویت فرهنگی است.
نظر به مراتب تعهد و تجربه جناب‌عالی به موجب این حکم به عنوان عضو ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی» منصوب می‌شوید. امید است با همکاری واحدهای تابعه و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در انجام وظایف محوله موفق و سربلند باشید.
سیدعباس صالحی

گفتنی است ثبت روز 21 اسفندماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، به پیشنهاد سعید شفیعیون، عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان، و با پیگیری مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1395 انجام گرفته است.

از دیگر اقدامات مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در این زمینه چاپ و انتشار پنج اثر در ارتباط با حکیم نظامی گنجوی در سال 1399 بوده است. این آثار عبارتند از:

«زبان خیال‌انگیز نظامی» اثر هلموت ریتر، با ترجمۀ سعید فیروزآبادی از زبان آلمانی

«خسرو و شیرین نظامی» به خط اظهر تبریزی، به‌صورت نفیس، با مقدمۀ شیوا میهن

«نقد و بررسی نگاره‌های خمسۀ نظامی گنجه‌ای» اثر قاسم‌ علی سلطان، به صورت نفیس، با مقدمه و پژوهش علی‌اصغر

«خمسۀ نظامی گنجه‌ای» تحلیل نسخه‌ای نفیس از سوی فرانسیس ریشار، با ترجمۀ محمدحسین مرعشی

«مخزن ‌الأسرار نظامی» به خط میرعلی هروی، به صورت نفیس، با مقدمۀ علی صفری آق‌قلعه