مرآت العارفین، اثر عرفانی منثور

ميراث مكتوب - مرآت العارفین نوشته مسعود بک بخارایی نخشبی دهلوی چشتی است، که به تعبیر خودش مانند ابراهیم ادهم دو نیمه در زندگی داشته است، نیمی را به دولت مندی و حکمروایی در ماروراء النهر سپری کرده و نیمی دیگر را در عالم درویشی به سر برده، و این کتاب حاصل نیمه دوم است.

او که از عرفای قرن نهم هجری به شمار می رود، علاوه بر مرآت العارفین، آثار دیگری هم به نظم و نثر برجای گذاشته که این کتاب را باید مهم ترین آنها دانست.

این اثر عرفانی منثور که با اشعاری از خود نویسنده یا دیگران درآمیخته، در چهارده کشف و یک مقدمه فصل بندی شده و مواریث عرفانی نام آورانی چون: ابوالقاسم قشیری، عین القضاه همدانی، عطار نیشابوری، نجم الدین رازی، مولوی، حسن بصری، جنید بغدادی، شبلی، بایزید بسطامی و . . . را در بر دارد.

دکتر نجف جوکار، استاد دانشگاه شیراز، با بهره گیری از چند نسخه خطی و چاپ سنگی به پژوهش و تصحیح مرآت العارفین اهتمام ورزیده و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه نیز ناشر آن بوده است.

مقدمه مبسوط پژوهش گر کتاب به علاوه فهرست های کاربردی که پایان بخش اثر شده اند، اضافه بر پاورقی ها و تعلیقات مفید، توانسته است ارایه ای کامل و پر بهره از این متن عرفانی قرن نهم در دست رس دانشجویان و پژوهندگان قرار دهد.

کتاب مرآت العارفین موجود در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب، در 309 صفحه و بهای 120 هزار ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.