معرفی دکتر عارف نوشاهی به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره فارابی

میراث مکتوب- در بخش بین‌الملل دوازدهمین دوره جشنواره فارابی از دکتر عارف نوشاهی، محقق و نسخه‌پژوه اهل پاکستان و نویسندۀ کتاب‌شناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره، به سبب جمیع آثار وی در حوزۀ ایران‌شناسی تقدیر شد.

وی به عنوان یکی از برگزیدگان بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره فارابی لوح تقدیر رئیس جمهور، لوح تقدیر آیسسکو، لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو، و یادمان جشنواره را دریافت کرد.

گفتنی است مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، صبح یکشنبه 27 تیرماه با پیام رئیس‌جمهور و معرفی و تقدیر از 37 برگزیده این جشنواره در بخش‌های ۱۵ گانه علمی داخلی و بین‌المللی برگزار شد.

دکتر نوشاهی مؤلف اثر ارزشمند «کتاب‌شناسی آثار فارسی چاپ شده در شبه قاره» است که در چهار جلد از سوی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب به چاپ رسیده است. همچنین مجموعه‌ای از مقالات ایشان با عنوان «سیه بر سفید» نیز از سوی مؤسسۀ میراث مکتوب منتشر شده است.

از دیگر آثار ایشان در حوزۀ نسخ خطی فارسی می‌توان به «فهرست نسخه‌های خطی فارسی موزه ملی پاکستان کراچی»، «فهرست كتاب‌هاى فارسى چاپ سنگى و كمياب كتابخانه گنج‌بخش»، «فهرست چاپ‌هاى آثار سعدى در شبه قاره و چاپ‌هاى شروح و ترجمه‌ها و فرهنگ‌نامه‌ها و تضمين‌هاى آثار وى»، «ايران اور افغانستان مين مخطوطات كى فهرستین (كتاب‌شناسى فهارس نسخه‌هاى خطى ايران و افغانستان)»، «فهرست مخطوطات كتابخانه قريشى (مشتمل بر نسخه‌هاى خطى فارسى و اردو)»، «مقالات عارف در زمینه ادبیات فارسی و نسخه‌شناسی»، «فهرست دست‌نویس‌های عربی و فارسی مجموعه دکتر نبی بخش خان بلوچ در آرشیو سند»، «فارسى اصطلاحات‌سازى (كتاب‌شناسى فرهنگ‌نامه‌هاى اصطلاحات فارسى)»، و «ترجمه و تعليقات ثلاثه غساله (فهرست آثار فارسى و عربى تأليف‌شده در بنگال)» اشاره کرد.

«فهرست نسخه‌هاى خطى موزه ملى پاکستان»، «فهرست نسخه‌هاى خطى انجمن ترقى اردو»، «کتابشناسی توصیفی فهرست نسخه‌های خطی پاکستان (و بنگلادش)»، «بهارت مين مخطوطات كى فهرستین (كتاب‌شناسى فهارس نسخه‌هاى خطى هندوستان)» و «پاکستان مين مخطوطات كى فهرستین (كتاب‌شناسى فهارس نسخه‌هاى خطى پاکستان)» دیگر آثار نوشاهی در زمینۀ فهرست‌نویسی است.

«مقالات عارف»، «نقد عمر»، «کنز الاکتساب»، «حافظ، محرم راز»، «مجموعه اشعار پراكنده محمد ماه صداقت كنجاهى»، «احوال و سخنان خواجه عبیدالله احرار»، «ارشاد در معرفت و وعظ و اخلاق»، «مجالس جهانگیری»، «ثواقب المناقب اولیاء الله»، و «دو رساله در جهاد اکبر، جهادنامه، ظلم‌نامه اکبر» از دیگر آثار دکتر نوشاهی است که در دستۀ تصحیح و تألیف قرار می‌گیرند.