عبدالله مسعودی آرانی درگذشت

میراث مکتوب- استاد عبدالله مسعودی آرانی پژوهشگر، نویسنده و مصححِ آثار ادبی و نسخ خطی روز دوشنبه چهارم مرداد ۱۴۰۰ در بیمارستان آیت‌الله یثربی کاشان درگذشت.

این پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادب با تصحیح مجموعه آثار نظام وفا آرانی، کتاب اخلاق جلالی، دیوان صباحی بیدگلی، عقد اللئالی (ملامحمود امام جمعه آرانی)، دیوان فرقتی و همچنین تألیف مقالاتی در دایرة المعارف بزرگ اسلامی آثار ارزنده‌ای به یادگار گذاشت که هر یک از آنها منابع اصلی تحقیق در موضوعات مرتبط شد.

وی سال‌ها در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های آران و بیدگل و کاشان به تدریس ادبیات فارسی پرداخت و در زمینه احیای آثار مکتوب دغدغه داشت.

آخرین فعالیت پژوهشی این ادیب، تصحیح کتاب "دبستان واعظین" در باب تفسیر سوره یوسف از ملااحمد امام جمعه آرانی بود که به علت ابتلا به بیماری نیمه‌تمام ماند. 

استاد عبدالله مسعودی آرانی دهم مرداد ۱۳۲۵ در محله دربند و در بیت عالم برجسته ملا محمدعلی دربندی در آران و بیدگل به دنیا آمد و در ۷۵ سالگی به دلیل سرطان درگذشت.

آیین تشییع پیکر مسعودی آرانی ساعت 19 امروز (سه‌شنبه) در آران و بیدگل، از محل پارک شادی به سمت آستان مقدس حضرت محمدهلال‌بن‌علی‌بن ابیطالب‌ (ع) انجام خواهد شد.

دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، در پیامی به مناسبت درگذشت استاد مسعودی آرانی نوشت:

درگذشت ادیب فرزانه، محقق و مصحح متون ادبی آقای عبدالله مسعودی آرانی را به خانواده و دوستان و دوست‌داران میراث مکتوب به‌ویژه مردم فرهنگ دوست خطّۀ ادب‌خیز کاشان تسلیت می‌گویم. مرحوم مسعودی آرانی در طول عمر بابرکت خود متون ارزشمندی از جمله دیوان صباحی بیدگلی، اخلاق جلالی، دیوان ابوتراب فرقتی و قانون شاهنشاهی را تحقیق و تصحیح نمود. مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در سال 1387 توفیق انتشار کتاب قانون شاهنشاهی تألیف ادریس بدلیسی (در اخلاق کشور‌داری) را از ایشان داشت. روحش شاد و رحمت و مغفرت الهی مشمول روح بلند این خادم فرهنگ و ادب کشور باد.