همایش «نسخ خطی عربی موجود در آفریقا» برگزار می‌شود

میراث مکتوب- کتابخانه اسکندریه[1] در مصر و انجمن نسخ خطی اسلامی[2] در انگلستان با همکاری با بخش نسخ خطی کتابخانه اسکندریه و بنیاد دائرة المعارف اسلامی[3] «همایش مجازی نسخ خطی عربی موجود در آفریقا» را از راه دور از طریق «‌Zoom»  در کتابخانه اسکندریه در تاریخ 21 تا 25 شهریور 1400[4] برگزار خواهد کرد.

 

 

محتوای همایش

این کنفرانس شامل شش بخش است و به تحقیقات اصلی و فعلی در زمینه نسخ خطی عربی در شمال و جنوب صحرای آفریقا و مراقبت و مدیریت مجموعه‌های خطی در سراسر قاره آفریقا می‌پردازد:

    سنت‌های تاریخی نسخ خطی عربی در آفریقا
    کتابخانه‌های دارای نسخ خطی و مراکز دارای میراث مکتوب در افریقا
    کتاب‌های خطی به زبان‌های آفریقای، اما به خطی عربی
    فهرست‌نویسی، ویرایش، پژوهش و چاپ
    نگهداری، مرمت و دیجیتالی کردن

سخنرانان همایش

هر بخش 4 مقاله را در بر می گیرد. یک مقاله توسط سخنران اصلی و سه تا مقاله دیگر توسط پژوهشگرانی که مقالات شان پذیرفته شده است. سازمان‌دهندگان همایش افتخار دارند که سخنرانان اصلی زیر شرکت خود را در همایش تأیید کنند: دکتر حلمی شعراوی[5]، دکتر آنه کاترین بانگ[6]، دکتر احمد شوقی بنبین[7]، دکتر سین مومونی[8]، دکتر محمد دیاگیتی[9]  و دکتر ماریا لوئیزا روسو[10].

زبان‌ها و مجموعه مقالات

6 کارگاه در ارتباط با موضوعات بخش‌ها نیز برگزار می‌شود. زبان‌های همایش عربی، انگلیسی و فرانسوی است و و ترجمه همزمان نیز در دسترس خواهد بود. تمام سخنرانی‌ها و کارگاه‌ها به وقت اروپای شرقی(EET) برگزار می‌شود. متعاقب همایش، مجموعه مقالات همایش چاپ خواهد شد.

چگونگی و تاریخ ثبت‌نام

ثبت‌نام برای شرکت در همایش پیشاپیش از طریق برگه ثبت‌نام اینترنتی امکانپذیر است. ثبت‌نام رایگان است و تا 14 شهریور 1400 ادامه دارد. یک لینک به منظور دسترسی به همایش دو روز جلوتر از برگزاری همایش به نشانی پست الکترونیکی که در برگه ثبت‌نامه درج کرده‌اید فرستاده می‌شود.

افرادی که مایل به شرکت در یک کارگاه آموزشی هستند باید هرگونه پیش شرط برای مشارکت را برآورده کرده و فرم آن‌لاین درخواست شرکت در کارگاه را جداگانه تکمیل کنند. افراد متقاضی تا 14 شهریور 1400 برای ثبت‌نام در کارگاه آموزشی وقت دارند. دو روز جلوتر از برگزاری همایش لینک مربوط به هر کارگاه آموزشی برای متقاضیان پذیرفته‌شده به نشانی پست الکترونیکی که در برگه ثبت‌نام درج کرده‌اند فرستاده می‌‌شود.

برای دستیابی به آگاهی‌ها بیشتر به پایگاه اینترنتی همایش و صفحات همایش در فیس‌بوک و توئیتر مراجعه کنید.

 

پاورقی‌ها:

[1] . Bibliotheca Alexandrina

[2] . The Islamic Manuscript Association

[3] . the Thesaurus Islamicus Foundation

[4] . Arabic-Script Manuscripts in Africa, 12-16 September 2021, Remotely via Zoom from Bibliotheca Alexandrina

[5]. Dr Helmi Sharawy

[6] . Dr Anne Katrine Bang

[7] . Dr Ahmed Chaouki Binebine

[8] . Dr Seyni Moumouni

[9] . Dr Mohamed Diagayeté

[10] . Dr Maria Luisa Russo

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه مجلس