یار آشنا؛ بازگویی پیوند علامه اقبال لاهوری با افغانستان

ميراث مكتوب - آن زمان که علامه اقبال لاهوری زبان فارسی را برای بیان اندیشه‌های منظوم خود برگزید، سال‌های پریشانی این زبان در منطقۀ شبه‌قاره بود. وی با اینکه بر زبان انگلیسی تسلط کامل داشت، پیام جهانی خود را به فارسی، و پس از آن به اردو بیان کرد؛ زیرا به‌درستی بر قدرت زبان فارسی برای روشنگری و بیدارگری واقف بود. امروز نیز پس از گذشت نزدیک به یک قرن، با نگاهی به میراث اقبال و اندیشه‌های او، درمی‌یابیم که اقبال هنوز هم برای همۀ مسلمانان و علاقه‌مندان به زبان فارسی الهام‌بخش است و راه او رهروان بسیار دارد.
در مقدمۀ مجموعه یار آشنا، به قلم عارف نوشاهی، در باب سه موضوع سخن گفته شده است: 1. سفر علامه محمد اقبال به افغانستان؛ 2. نگاهی به تحقیقات در موضوع پیوستگی محمد اقبال با ملت افغان و افغانستان؛ 3. بررسی کتاب یار آشنا (مجموعۀ حاضر)، نگاشتۀ خلیل‌الله خلیلی و مختصری از شرح احوال او. استاد خلیل‌الله خلیلی آخرین بازماندۀ نسل علامه‌های بسیاردان در قلمرو افغانستان است که نقش او در ادب دری در افغانستان، همانند نقش ملک‌الشعرای بهار در ادبیات فارسی ایران است.
پس از مقدمه و حواشی آن، بخش‌های اصلی کتاب آغاز می‌شود که عبارت‌اند از: یار آشنا؛ رهبران نخستین؛ شکوفه‌های شجرۀ اخلاص. در پایان کتاب نیز نمایه‌های اَعلام تاریخی و جغرافیایی و کتاب‌ها و مجلات و همچنین عکس‌ها و نمونه‌ها گنجانده شده است.
کتاب یار آشنا: پیوند علامه اقبال با افغانستان، نوشتۀ خلیل‌الله خلیلی و با مقدمۀ عارف نوشاهی است که مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان آن را در 164 صفحه و با شمارگان 400 نسخه، و به بهای 290 روپیه منتشر کرده است.

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.