زندگی‌نامه خیالی رودکی از نویسنده روسی

میراث مکتوب- کتاب «بازگشت به پنج‌رود» نوشته آندری ولوس با ترجمه آبتین گلکار منتشر شد. نویسنده در این اثر داستانی خیال‌انگیز از زندگی رودکی را به تصویر می‌کشد. «بازگشت پنج رود» -که در روسیه مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است- جایزه بوکر روسی را برای نویسنده به همراه داشت.

داستان کتاب از کنهسالی رودکی آغاز می‌شود. او که به دستور امیر نوح سامانی نابینا شده، پس از آزادی از سیاه‌چال و در راه بازگشت به روستای زادگاهش به نام پنج‌رود، مراحل مختلف زندگی‌اش را به یاد می‌آورد.

در پشت جلد کتاب آمده است: «مسیر بخارا تا پنج‌رود طولانی است، به‌ویژه اگر قرار باشد پیرمردی نابینا گام در این راه بگذارد. بلد نوجوانی است که او را همراهی می‌کند. از کجا می‌توان هم‌سفر بهتری پیدا کرد؟ آنان مسیر مقدر خود را گام‌به‌گام پشت سرمی‌گذارند و گام‌به‌گام روشن‌تر می‌شود که پیمرد بیناتر از پسربچه است.»

آندری ولووس، نویسنده روسی در سال 1955 به دنیا آمد. وی جوایزی چون جایزه معتبر ادبی ایتالیایی «مسكو-پنه» و جایزه ادبی «آنتی بوکر» را در پرونده کاری خود دارد.

آبتین گلکار، مترجم و پژوهشگر زبان و ادبیات روسی و استادیار دانشگاه تربیت مدرس است.  وی که فارغ‌التحصیل رشته ادبیات روسی از دانشگاه ملی تاراس شفچنکو کی‌یف اکراین در مقطع دکتری است، جوایزی چون جایزه کتاب سال و جایزه ابوالحسن نجفی را کسب کرده است.

کتاب «بازگشت به پنج‌رود» نوشته آندری ولوس، در 528 صفحه، در قطع رقعی، با جلد گالینگور، به قیمت 135هزار تومان و با ترجمه آبتین گلکار از سوی نشر برج منتشر شد.

منبع: ایبنا