برپایی نمایشگاه آثار کودکان با موضوع داستان‌های ایرانی

میراث مکتوب- همزمان با فرا رسیدن هفته کودک، نمایشگاه آثار کودکان مربوط به داستان های شاهنامه و کتاب های داستان ایرانی با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجموعه فرهنگی و هنری آسمان برگزار شد.

هانیه گرائیلی، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیحاتی دربارۀ این نمایشگاه گفت: وقتی نام کتابخانه ملی ایران مطرح می شود، باید همه اقشار جامعه از جمله کودکان و نوجوانان را در نظر گرفت. به همین دلیل کتابخانه ملی بخشی ویژه کودک و نوجوان دارد و در مدیریت جدید به این بخش از اقشار جامعه، به عنوان آینده سازان ایران توجه شده است. به همین منظور بسیاری از منابع با کمک مصطفی رحماندوست احصا و دیجیتال سازی شد.

وی ادامه داد: به همین دلیل در هفته کودک، نمایشگاه آثار کودکان مربوط به داستان های شاهنامه، مولانا و برخی از داستان های ایرانی با همکاری مجموعه فرهنگی و هنری آسمان در سازمان و کتابخانه ملی ایران در حال برگزاری است.

مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی وامور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: پیش از شیوع ویروس کرونا، برنامه های متنوعی برای کودکان کار برگزار می کردیم اما به دلیل محدودیت های ایجاد شده در ایام کرونا شیوه برگزاری این برنامه ها تغییر کرده است و اکنون در این نمایشگاه آثاری از کودکان کار و بهزیستی نیز از سنین مختلف به نمایش گذاشته شده است.

همچنین سپهرداد جم مسئول برگزاری این نمایشگاه گفت: مجموعه فرهنگی و هنری آسمان نگاه ویژه ای به پیشبرد امور مطالعاتی و تحقیقاتی پژوهشگران حوزه کودک داشته است و در این مسیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان سازمانی خدمات محور نقش مهمی را در ارائه منابع مرتبط به پژوهشگران کودک دارد و برگزاری این دوره از نمایشگاه در کتابخانه ملی ایران گامی موثر در مسیر مطالعات در حوزه کودکان است.

لازم به توضیح است نمایشگاه آثار کودکان به مناسبت پنحمین سالگرد موزه مجازی بین المللی هنر کودک برگزار شده و آثاری از کودکان کار و بهزیستی، موسسه پژوهشی دنیا، مجموعه مدارس بادبادک و خانه هنر خورشید در آن به نمایش درآمده است. این نمایشگاه از امروز 17 مهرماه تا پایان هفته برپا است و ساعت بازدید از 9 تا 15 در نظر گرفته شده است.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه ملی