تدوین فهرست آثار دست نویس شیخ الطائفه

ميراث مكتوب - فهرست آثار دست نویس شیخ الطائفه محمد بن حسن طوسی در کتابخانۀ بزرگ آیت الله العظمی مرعشی نجفی نگارش میرمحمود موسوی زیر نظر سید محمود مرعشی نجفی به چاپ رسید.
شیخ ابوجعفر محمد بن حسن طوسی مشهور به «شیخ الطائفه» از دانشمندان و علمای پرآوازۀ جهان اسلام است که نامش در آسمان دانش چونان ستارۀ درخشانی نورافشانی می کند. ایشان در بسیاری از علوم اسلامی خصوصاً فقه، اصول، حدیث، تفسیر، کلام و رجال صاحب نظر بوده و دارای تألیفات بسیار گرانقدری است.
از افتخارات این عالم بزرگ، تأسیس حوزۀ علمیۀ نجف اشرف است که اینک نزدیک به یکهزار سال از تاریخ تأسیس آن می گذرد. در طول این سالها بزرگانی بسیاری در این حوزه پرورش یافته و پرچم اسلام ناب و فرقۀ ناجیه اثنا عشری را در عالم به اهتزاز درآورده اند و به جرأت می توان گفت که اکثر علمای پس از ایشان به نوعی ریزه خوار خوان علمی او بوده اند. منزلت ایشان به قدری بوده که تا حدود یک قرن پیش از این، اگر قدما در فقه عنوان «شیخ» را به صورت مطلق به کار می بردند، منظور شیخ طوسی بوده و علامه حلی نیز وی را با عنوان «شیخ الامامیة و وجههم و رئیس الطائفه» توصیف نموده است.وی در بغداد نیز از محضر عالم بزرگ شیعی، شیخ محمد بن محمد عکبری مشهور به «شیخ مفید» بهره ها برد و این شاگردی تا پایان عمر با برکت شیخ مفید ادامه یافت.
وی علاوه بر افتخار بنیانگذاری حوزۀ علمیۀ نجف، دارای آثار مکتوب گرانبهایی در موضوعات مختلف علمی است و این گویای آن است که وی در بیشتر علوم متداول عصر خویش صاحب نظر بوده است. علامه آقا بزرگ تهرانی در مقدمۀ تفسیر «التبیان» شیخ، 48 عنوان از کتابهای وی را نام برده است.
در این فهرست 233 عنوان از نسخه های بسیار نفیس و کهن که در سده های 5، 6 و 7 ه.ق کتابت شده اند – وجود دارد، از جمله دو نسخه از تفسیر التبیان که فرزند برومندشان ملقب به «مفید ثانی» و عبدالجبار مقری رازی بر ایشان قرائت نموده و وی آن را تصحیح کرده و دستخط او در پشت آغازین برگ یکی از دو نسخه وجود دارد که به سال 455 ه.ق پنج سال قبل از رحلتشان مرقوم داشته اند. همچنین چهار نسخه از النهایة که در سدۀ 6 ه.ق کتابت شده اند و برخی از دانشمندان بزرگ متقدم شیعه آنها را مقابله و تصحیح کرده اند.
در این فهرست تلاش شده تا آثار گرانبهایی از شیخ که به صورت دست نویس در گنجینۀ نسخه های خطی کتابخانۀ بزرگ حضرت آیت الله مرعشی نجفی نگهداری می شود (تا جلد 40 فهرست کتابخانه) به ترتیب حروف الفبا و شمارۀ نسخه ها به حضور محققان در این عرصه معرفی می شود.
شیوۀ به کار رفته در این فهرست، همان شیوه ای است که در فهارس جدید کتابخانۀ بزرگ حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) اعمال شده است.
در پایان این کتاب نیز فهرست اجازات موجود در آثار دست نویس شیخ طوسی و تصاویری از آن آورده شده است.
این کتاب در 326 صفحه در شمارگان 500 نسخه و بهای 150000 ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از سیده معصومه کلانکی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.