برپایی نمایشگاه «آینه حسن» در کتابخانه و موزه ملی ملک

میراث مکتوب- نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» همزمان با هفته وحدت و در آستانه میلاد مبارک و فرخنده پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله در کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش یافت.

 

 

نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» با هدف گرامی‌داشت ولادت نبی اکرم، حضرت محمد مصطفی (ص) و گسترش فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در جامعه، همچنین شناساندن یکی از نفایس گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک در چارچوب نمایش تابلوهایی از اسماء الله و اسماء نبوی همچون حلیم، نور، برهان، عادل، عزیز، رشید و مطهر در نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برپا شده است.

نمایشگاه آینه حسن برگرفته از نسخه خطی «6013» گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک بوده که اسماء الهی و نبوی در آن به خط ثلث نوشته و با زر و لاجورد جدول‌کشی و تزیین شده است. این نسخه خطی از آثار وقفی حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک بوده، به سده 10 هجری بازمی‌گردد.

کتابخانه ملی ملک با داشتن بیش از 20 هزار عنوان نسخه و رساله خطی، یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که در این میان، آثار قرآنی و ادعیه آن ارزش خاصی دارند. نسخه دیجیتال و پشتیبان از همه این آثار نفیس تهیه شده است که برای تهیه نمایشگاه‌های گوناگون و ارایه خدمات به پژوهشگران داخلی و خارجی به کار می‌آیند.

دوستداران تاریخ و فرهنگ برای دیدار نمایشگاه اسماء الهی و نبوی «آینه حسن» می‌توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8:30 تا ساعت 15:30 و پنج‌شنبه از ساعت 10 تا ساعت 15 در نگارخانه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به تماشای تابلوهای این نمایشگاه بنشینند.