نسخ خطی کهن در شرح حال پیامبر اکرم(ص) و ائمۀ اطهار(ع)

میراث مکتوب- در یکصدمین سه‌شنبۀ علمی‌فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی دو نسخه خطی کهن «درج الدرر فی بیان میلاد خیرالبشر» و «الخصائص» با حضور ریاست این سازمان، نمایندۀ سابق ولی فقیه در سوریه و جمعی از اندیشمندان و علمای اهل سنت جنوب کشور در گنجینه قرآن و نفایس آستان قدس رضوی معرفی و رونمایی شد.

كارشناس ارزشيابي و ثبت نسخ خطي آستان قدس رضوی ضمن اشاره به نگهداری 2 هزار و 693 نسخه خطی با موضوع تاریخ اسلام و سرگذشت‌نامه پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین(ع) به زبان‌های فارسی و عربی در گنجینه رضوی به معرفی کتاب «درج الدرر فی بیان میلاد خیر البشر» در شرح احوال پیامبر مکرم اسلام(ص) به شماره ثبت 4231 پرداخت.

سیدرضا صداقت‌حسینی افزود: این اثر به عنوان یکی از نسخه‌های خطی بسیار نفیس و کهن در قرن نهم هجری به نثر مصنوع و فنی توسط اصیل‌الدین عبدالله واعظ دشتکی شیرازی، از واعظان عالم به آیات، احادیث و عرفان اسلامی تألیف شده است که به لحاظ تاریخ کتابت، اولین نسخه خطی این اثر در کتابخانه‌های ایران محسوب می‌شود. همچنین این نسخه خطی از جهات گوناگون تاریخی، ادبی و هنری در خور توجه است.

وی با بیان اینکه این اثر نفیس در سال 980 هجری قمری توسط محمد محسنى به خط نستعلیق در مصر کتابت شده است، گفت: جنس کاغذ این کتاب، شکری و دارای جلد چرمی با ترنج و حاشیه زرین است و در 489 برگ به ابعاد 11 در 6 سانتی‌متر کتابت و در سال 1311 توسط رضا نائينى وقف آستان قدس رضوی شده است.

وی به معرفی دیگر نسخه خطی رونمایی شده در این مراسم پرداخت و بیان کرد: «کتاب الخصائص في فضل علی بن ابی طالب و اهل البیت (ع)» که با شماره 24650 در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی به ثبت رسیده است، تألیف احمد بن علي نسائي شافعي، از اکابر اهل سنت، است که به شرح فضایل امام علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) می‌پردازد.

صداقت‌حسینی تصریح کرد: این اثر نفیس 21 سطری در قرن 11 هجری قمری بر روی کاغذ نخودی آهارمهره در 22 برگ به ابعاد 5/23 در 14 کتابت شده است و در سال 1376 به دست مقام معظم رهبری به کتابخانۀ آستان قدس رضوی اهدا شده است. این نسخه‌شناس خاطرنشان کرد: این اثر، از جهت تاریخ کتابت، دومین نسخه از این کتاب در کتابخانه‌های ایران به شمار می‌رود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه آستان قدس رضوی