مضامين اخلاقي در بوستان و مقايسه آن با نهج البلاغه

ميراث مكتوب - بوستان سعدي مثنوي اجتماعي ارزشمندي است كه شاعر در آن دنيا را آنگونه كه بايد باشد به تصوير كشيده است و مضامين اخلاقي انسان سازي در آن مطرح شده كه عمل به آنها فرد را به سعادت مي رساند و او را براي حضور در جامعه آرماني آماده مي كند. سعدي آرمان شهر خود را به تاثير از دستورهاي انسان ساز اسلام طراحي نموده است كه در اين بيان قرآن كريم و به تبع آن نهج البلاغه امام علي(ع) كامل ترين الگوها و سرمشق هاي او بوده است. نهج البلاغه كه آن را دون كلام خالق و فوق كلام مخلوق ناميده اند و به «اخ القرآن» معروف است،در شعر و نثر فارسي تاثير فراواني از نظر لفظ و محتوا به جا گذاشته است. سعدي از جمله شعرا و نويسندگاني است كه در جاي جاي آثارش از اين اثر كامل تاثير پذيرفته است كه فراواني اين تاثيرپذيري محقق را شگفت زده مي نمايد.
اين مقاله بر آن است كه برخي از مضامين اخلاقي و تعليمي بوستان سعدي را كه شيخ اجل براي پي ريزي آرمان شهر خود بر آن تاكيد ورزيده، بررسي نمايد و آنها را با همان مضامين در نهج البلاغه امام علي(ع) مقايسه كند.
آنچه در بالا مطالعه كرديد بخشي از مقاله «مضامين اخلاقي در بوستان و مقايسه آن با نهج البلاغه» است كه در فصلنامه تخصصي پژوهشنامه ادبيات تعليمي نوشته دكتر فريدون طهماسبي سال چهارم، شماره 16، زمستان 1391 به چاپ رسيده است.
متن كامل اين مقاله را در فايل زير مشاهده كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.