بزرگداشت شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا، از سوی یونسکو

میراث مکتوب- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران از تصویب سالروز تولد شیخ خرقانی و دیدار شمس و مولانا در فهرست بزرگداشت های یونسکو در سال 2022 و 2023 خبر داد.

حجت الله ایوبی با اشاره به برگزاری جلسه روز پنجشنبه یونسکو اظهار کرد: برای من باعث خوشحالی و افتخار است که پرونده ای که از مدت ها قبل به مناسبت هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خرقانی و هشتصدمین سالگرد دیدار شمس تبریزی و مولانا آماده شده بود تا برای سال 2022 و 2023 در فهرست بزرگداشت های یونسکو قرار بگیرند به ثمر نشست.

وی ادامه داد: این اتفاق بزرگ مسیر خود را به خوبی طی کرد و در جلسه روز پنجشنبه در پاریس این پرونده جمهوری اسلامی ایران مطرح و بدون هیچ مخالفتی به تصویب رسید. برای ما باعث خوشبختی است که هزار و پنجاهمین سالگرد تولد شیخ حسن خرقانی شخصیت بی مانند ادبیات و فرهنگ و عرفان ایرانی اسلامی و از سویی دیدار شمس تبریزی و مولانا در فهرست بزرگداشت های یونسکو قرار گرفت.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران تاکید کرد: این کار هوشمندانه ای بود که ما به جای ولادت و درگذشت، یک رویداد تاریخی (دیدار شمس و مولانا) که در حقیقت تولد اصلی مولانای امروز ما است را مطرح کردیم. ما از شمس و مولانا نیز سخن گفتیم، از مرید و مراد.

ایوبی ادامه داد: این دو اتفاق را به همه مردم ایران و شاهرود و به ویژه به مردم تبریز به عنوان زادگاه و شهر خوی به عنوان محل بارگاه شمس تبریزی تبریک می گویم.

وی توضیح داد: دو سال می توانیم در کشورهای مختلف به نام این دو شخصیت سخن بگوییم و دنیا به این دو شخصیت بشری توجهی ویژه دارند تا بدانند این دو شخصیت چه ویژگی داشتند که مورد توجه جهان قرار گرفتند.

وی گفت: این موفقیت بزرگ را تبریک می گویم از همه همکاران که برای مطرح شدن این پرونده‌ها و پشت سرگذاشتن موانع و در نهایت تصویب آن تلاش کردند، تشکر می کنم.

منبع: روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران