بزرگداشت زنده‌یاد دکتر آذرتاش آذرنوش برگزار می‌شود

میراث مکتوب- اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهش میراث مکتوب، هفته کتاب را فرصتی مناسب برای معرفی فعالیت‌های موسسات، مراکز فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مناسب و پسندیده دانست و گفت: بسیاری از بخش‌ها تلاش می‌کنند که فعالیت‌های خودشان را در این هفته به نمایش بگذارند و یک جشن کتاب راه‌اندازی کنند. جامعه به برگزاری جشن‎های فرهنگی و هنری نیاز دارد؛ بنابراین اگر مناسبت‌های فرهنگی را پر رونق کنیم، انگیزه خوبی برای نسل جوان ایجاد کردیم تا به سمت مطالعه گرایش پیدا کنند.

وی افزود: موسسه پژوهش میراث مکتوب به مناسبت هفته کتاب به صورت وبیناری، از کتاب «ارج نامه مرحوم احمد گلچین معانی» کتاب‌شناس و نسخه‌شناس خراسانی را رونمایی کرد. به دلیل شناسایی تذکره‌های فارسی به نام کاروان هند از سوی ایشان، شایسته بود که در خصوص این شخصیت‌شناس تحقیق صورت بگیرد.

مدیرعامل موسسه پژوهش میراث مکتوب در ادامه گفت: همچنین مراسم تجلیل و بزرگداشت زنده‌یاد آذرتاش آذرنوش روز چهارشنبه ۲۶ آبان با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در قالب یک‌وبینار برگزار می‌شود. در این نشست سمرا آذرنوش دختر مرحوم آذرنوش و استاد دانشگاه سوربن، حمزه ایلخانی‌زاده رئیس سابق فدراسیون چوگان، احمدرضا خضری استاد گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه تهران و محمدرضا سحاب مدیرعامل مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب سخنرانی می‌کنند.

ایرانی گفت: دیگر سخنرانان این‌مراسم عبارت‌اند از علی‌اشرف صادقی استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سیدمحمد عمادی حائری عضو هیأت علمی بنیاد دائرة ‌المعارف اسلامی، عنایت‌الله فاتحی‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، عبدالهادی فقهی‌زاده عضو هیئت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران، مرتضی کریمی‌نیا قرآن‌پژوه، مجدالدین کیوانی عضو شواری علمی دائرة المعارف بزرگ اسلامی و سردبیر نشریه آینه میراث و اکبر ایرانی مدیرعامل مؤسسه میراث مکتوب.

نشست مذکور روز چهارشنبه ۲۶ آبان از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در آن از پیوند http://www.sbu.ac.ir/web/webinar استفاده کنند.

 

منبع: ستاد خبری بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران