مراسم بزرگداشت حکیم «فارابی» برگزار می‌شود

میراث مکتوب- روز سی‌ام آبان‌ماه که مصادف با روز جهانی فلسفه است به پیشنهاد انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به عنوان روز «فارابی» در تقویم ملی ایران به ثبت رسیده است. این نامگذاری به آن دلیل است که «فارابی» را بنیانگذار حقیقی فلسفه در تمدن اسلامی می‌دانند.

به همین مناسبت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم بزرگداشت «فارابی» حکیم و فیلسوف برجسته ایرانی را با حضور استادان برجسته ایرانی و خارجی در روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۰ در دو نوبت صبح، ساعت ۱۰ و بعد از ظهر، ساعت ۱۴ در فضای مجازی برگزار می‌کند.

بر این اساس در نوبت صبح این مراسم و در بخش افتتاحیه، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم ایران سخنرانی خواهند کرد.

همچنین در ادامه بخش اول این همایش علمی، مهدی محقق رئیس هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامرضا اعوانی عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران، اصغر دادبه  عضو هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، مجید کیانی استاد دانشگاه تهران، منوچهر صدوقی سها مدرس و پژوهشگر فلسفه و عرفان اسلامی و غلامحسین رحیمی معاونت پژوهشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به ایراد سخن خواهند پرداخت.

در بخش دوم این برنامه نیز سید عبدالله انوار عضو شورای علمی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، نجفقلی حبیبی استاد و پژوهشگر فلسفه اسلامی، غالیه قمبربکوا استادیار بخش ایرانشناسی دانشکده شرق شناسی دانشگاه ملی قزاقی فارابی، حسن سیدعرب عضو هیأت علمی دانشنامه جهان اسلام، قاسم پورحسن استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی و احمد صدری محقق و پژوهشگر سخنرانی خواهند کرد.

بنا بر اعلام معاونت پژوهشی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، شماره ۱۴ فصلنامه تخصصی «حکمت نامه مفاخر» نیز به بررسی آراء و اندیشه‌های فارابی اختصاص پیدا کرده و طی هفته آتی در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

پیشنهاد روز بزرگداشت فارابی از سوی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به شورای فرهنگ عمومی کشور ارائه و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ آبان ماه مصادف با روزجهانی فلسفه، به عنوان روز بزرگداشت این حکیم برجسته ایرانی در تقویم ملی ایران ثبت گردیده است.

این نشست در نشانی‌های زیر پخش خواهد شد:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi

https://t.me/anjomanasarmafakher