زنده یاد آذرتاش آذرنوش و مؤسسۀ میراث مکتوب

میراث مکتوب- آذرتاش آذرنوش، متولد ۲۹ بهمن ۱۳۱۶، مؤلف و محقق در زبان و ادبیات عرب، مدیر بخش ادبیات عرب در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و استاد دانشکدهٔ الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران بود. وی در پانزدهم مهر ۱۴۰۰ در سن ۸۳ سالگی درگذشت.  

دکتر آذرتاش آذرنوش دارای دکترای ادبیات عرب از دانشگاه فرانسه، استاد دانشکده الهیات دانشگاه تهران، مشاور عالی در بخش ادبیان عرب، عضو شورای عالی علمی، عضو هیأت‌های مشاوران عالی دانشنامه فرهنگ مردم ایران و تاریخ جامعه ایران، مؤلف و ویراستار، در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی بود.

در ایران و در عرف خاص چون سخن از آموزش زبان عربی به میان می‌آید، ناخودآگاه نام استاد آذرنوش تداعی می‌شود. این استاد ممتاز رشته‌های ادبیات عرب و پژوهش‌های قرآنی دانشگاه، به عنوان نخستین ایرانی موفق به اخذ درجه دکترا در رشته ادبیات عرب شد.

نگاهی به فهرست آثار استاد دکتر آذرنوش نشان می‌دهد که او از زمان‌های آغازین تحقیق و پژوهش در روزگار جوانی، هدفی واحد را در برابر خود قرار داد؛ شناسایی و شناساندن فرهنگ و تمدن ایران در جامعۀ عربی پیش از اسلام و قرون اولیۀ پس از ظهور اسلام. استاد به دنبال بیان تأثیر ایرانیان بر غنای زبان عربی بود. همچنین ایشان قصد داشت نشان دهد که چگونه ایرانیان، با هوشمندی تمام توانستند این زبان را از آن خود کنند. به جرأت می‌توان گفت که دکتر آذرنوش همۀ همت خود را صرف کاوش در آن دورۀ مهم تاریخی کرد تا پیوستگی عناصر هویت ایرانی را نشان دهد.

از مهمترین آثار ایشان می‌توان به کتاب «چالش میان فارسی و عربی» اشاره کرد. همچنین کتاب «راه‌های نفوذ فارسی در زبان تازی» از آثار ماندگار این استاد فرهیخته است. از سایر آثار دکتر آذرتاش آذرنوش می‌توان به «ترجمه فتوح البلدان بلاذری»، «تاریخ زبان و فرهنگ عربی»، «تاریخ ترجمه از عربی به فارسی»، «ترجمۀ مقدمه بر الشعر و الشعرای ابن قتیبه» و «تاریخ چوگان» اشاره کرد.

از این استاد بنام ادبیات عرب بیش از ۱۷۰ مقاله ارزشمند منتشر شده که هر یک سند افتخار زرینی در تاریخ ادبیات و به ویژه تاریخ ادبیات ایران، آنجا که با ادبیات عرب گره می‌خورد، به شمار می‌رود. دکتر آذرنوش در این مدت بیش از ۵۵۰ مقاله نیز ویرایش کرده‌اند و نثر فاخری که ایشان به‌کار برده به قدری آموزنده بوده که نقش بسیار خوب و تأثیرگذاری در موفقیت دایرۀ‌المعارف بزرگ اسلامی داشته است.
از جوایز متعدد و افتخارات این استاد تمام دانشگاه می‌توان به موفقیت سه اثر از آثارش به دریافت عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. این سه کتاب عبارت‌اند از: ترجمه «موسیقی الکبیر» اثر فارابی (۱۳۷۵)، «ترجمه اطلس تاریخ اسلام»، اثر حسین مؤنس (۱۳۷۶) و «فرهنگ معاصر عربی فارسی» (۱۳۷۹).
ایشان به عنوان چهره‌ماندگار ادبیات عرب در اولین همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۰ انتخاب شدند.

در ادامه لینک و عناوین برخی از مطالب مرتبط با دکتر آذرتاش آذرنوش را که در پایگاه اطلاع‌رسانی مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب منتشرشده است، مشاهده می‌کنید.

 

 

حضور زنده‌یاد دکتر آذرنوش در میراث مکتوب

 

شصت و پنجمين نشست مركز پژوهشي ميراث مكتوب

 

سی و دومین دیدار دوستانۀ مرکز پژوهشی میراث مکتوب

 

چهل و سومین دیدار دوستانۀ مرکز پژوهشی میراث مکتوب

 

پنجاه و دومین دیدار دوستانۀ مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب

 

هفتادوچهارمین محفل شوق دیدار

 

 

سخنان و سخنرانی‌ها

 

ضمیمه شماره 2 گزارش میراث- ویژه نامه انتحال و کتابسازی (1)

نقد را با چشم و هم چشمی اشتباه گرفته ایم/ آذرتاش آذرنوش

 

ممیزی؛ تهدید یا فرصت

 

ما هيچ كاري درباره ترجمه هاي قرآن نكرديم

 

فرسنامه؛ اثری غنی به زبان فارسی

 

 

برخی از دیگر مطالب منتشرشده دربارۀ دکتر آذرنوش

 

تجلیل و تقدیر از دکتر آذرنوش

 

زندگینامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر آذرتاش آذرنوش

 

نسخه خطی قرآن زعفرانی در موزه رضاعباسی رونمایی شد

 

تصحیح دو سهو در آثار استاد آذرتاش آذرنوش / سهیل یاری گل دره

 

برخی از 850 ترجمه قرآنی به‌دست آمده، شاهکار ادبی هستند

 

نکوداشت دکتر آذرتاش آذرنوش

 

پیام تسلیت دکتر ایرانی در پی درگذشت دکتر آذرنوش

 

درباره آذرتاش آذرنوش

 

مراسم وداع با آذرتاش آذرنوش برگزار شد

 

زنده‌یاد دکتر آذرنوش در نگاه استادان و پژوهشگران زبان و ادبیات عرب

 

سوگنامه آذرتاش آذرنوش / علی بهرامیان

 

شهسوار فرهنگ ایرانی دکتر آذرتاش آذرنوش / نادره جلالی

 

آذرتاش آذرنوش روایتگر حدیث نیازمندی اعراب به فرهنگ ایرانی / کاظم موسوی بجنوردی

 

به یاد آذرنوش و برای دوستداران او / مجدالدین کیوانی

 

زندگی‌ و آثار مرحوم استاد دکتر آذرتاش آذرنوش