اجرای تئاتر شاهنامه در جشنوارۀ بورکاس بلغارستان

به همت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان تئاتر شاهنامه در مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر بورکاس بلغارستان اجرا شد.

 

 

براساس این خبر در حاشیه این برنامه نیز نمایشگاهی از صنایع دستی ایران برای حاضران به نمایش درآمد.

در این نمایشگاه حدود ۸۰ قطعه از آثار صنایع دستی کشورمان و ترجمه بخش هایی از شاهنامه حکیم ابولقاسم فردوسی به زبان بلغاری در معرض دید عموم قرار گرفت.

در مراسم اختتامیه این برنامه نیز نفر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با ارائه توضیحاتی در خصوص شاهنامه و تاریخ و فرهنگ غنی ایران زمین به سئوالات حاضران پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برای اولین بار در تاریخ تئاتر بلغارستان به مناسبت گرامیداشت یک هزار و دهمین سالروز تدوین شاهنامه، اثر ارزشمند فردوسی شاعر پرآوازه کشورمان، با حمایت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان با همکاری یکی از کارگردانان معروف تئاتر این کشور، پروژه تئاتری بر اساس داستان های حماسی این اثر تعریف و تا کنون ۴ اجرای آن در مهمترین سالن تئاتر بلغارستان در کاخ ملی فرهنگ این کشور بر روی صحنه رفته است.

بنابر اعلام نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، بر اساس توافق به عمل آمده با کارگردان این نمایش، قرار است این تئاتر به مدت دو سال در مجموع حدود ۲۰ اجرا، در سالن مذکور داشته باشد.

جشنواره بین المللی تئاتر بورگاس معروف به «اراتا نا ودولیا» جشنواره هنر تئاتر مدرن است که هر ۲ سال یکبار برگزار می شود و امسال یازدهمین دوره این فستیوال بین المللی با پشتیبانی مالی شهرداری بورگاس و وزارت فرهنگ بلغارستان برگزار شد.