تذکره ای درباره وقایع تاریخی

ميراث مكتوب - تذکرةالتواریخ، تالیف عبدالله کابلی، به تصحیح علیرضا قوجه‌زاده، برای اولین بار، توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، با همکاری انتشارات سفیر اردهال به چاپ رسید.
این تذکره که تألیف آن در سال 990ق شروع و در سال 1010ق به پایان رسیده، در بردارنده ماده تاریخ‌ها و تاریخ وقایع مختلفی در شش طبقه است:

1. در ذکر تواریخ انبیا(ع)؛

2. در ذکر تواریخ صحابه و اولیا و مشایخ کرام؛

3. در ذکر تواریخ فضلا و شعرا؛

4. در ذکر تواریخ سلاطین و امرا؛

5. در ذکر سال ولادت برخی از پادشاهان، شاهزادگان، امرا و امیرزادگان معاصرش و نیز تواریخ فتح قلاع و ...؛

6. در ذکر تواریخ سال اتمام بناها مانند مساجد، مدارس،‌ قلاع، باغها،‌ پلها و ... و نیز تاریخ اتمام برخی از کتابها و رسایل مهم ادب فارسی.
مهمترین بخش تذکرةالتواریخ، طبقه سوم آن در ذکر تواریخ فضلا و شعرا و طبقة ششم آن در ذکر تاریخ اتمام بناها و کتب ادبی است. چراکه اطلاعاتی تازه و مهم در میان آنها دیده می‌شود که در منابع دیگر وجود ندارد. از دیگر وجوه اهمیت این کتاب، ذکر احوال و آثار بسیاری از بزرگان ادب و فرهنگ است که مطالب تازه و مهمی نیز در میان آنها دیده می‌شود.
تصحیح مذکور بر پایة دو نسخه صورت گرفته که یکی از آنها به خط مولف است بر اهمیت و صحت این تصحیح بیش از پیش می‌افزاید.
در مقدمه‌ای که ریاست کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی،‌ دکتر محمد رجبی، بر این اثر نوشته‌اند، می‌خوانیم:
هر متنی که از مآثر علمی و فرهنگی کشورمان به زنجیرۀ تحقیق و تصحیح می­پیوندد و انتشار می‌یابد، گویایِ منزلتِ متمایز ایرانیان در گسترۀ دانش و اندیشه بشری، و پیوستگی سلسله حیات معنوی و فرهنگی آنها در ادوار تاریخ است. از این‌رو هرچه بیشتر، میراث مکتوب خود را عرضه کنیم، بهتر می­توانیم امروز خود را با گذشته شکوهمند و شکوفای خویش گره بزنیم و فردای بهتری را برای آیندگان‌مان ترسیم کنیم.
کتابخانه مجلس شورای اسلامی با دارا بودن گنجینه­‌ای گران و کلان از آثار و مآثر اسلامی و ایرانی، وظیفه خود می­‌داند به قدر امکانات، به چاپ و نشر متون و اسناد بپردازد و آنها را در اختیار جامعه علمی و فرهنگی کشور قرار دهد.
تذکرةالتواریخ عبدالله کابلی برآیند مطالعات و جستجوهای او در آبشخورهای تاریخی، ادبی، رجالی و... است. او از این منابع،‌ معلومات برگزیده را در ذکر شخصیت‌های تاریخی، ادبی و تاریخ اتمام بناها و .. برگرفته و در کتاب خود در شش طبقه سامان داده است. تأکید کابلی در تذکرةالتواریخ بیشتر بر ماده‌ تاریخهاست، و از این نظر، نسبت به متون همسان خود متمایز است. بی گمان، این کتاب،‌ حاوی نکته‌های نویافته راجع به فرهنگ و تمدّن ایرانی است و از آنها می‌توان در پژوهش‌های فرهنگی و تاریخی بهره برد.

منبع: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.