پیام مدیرعامل مؤسسۀ میراث مکتوب در پی درگذشت اکبر نحوی

میراث مکتوب- دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل موسسه پژوهشی میراث مکتوب، در پیامی درگذشت دکتر اکبر نحوی را تسلیت گفت. متن این پیام را در ادامه می‌خوانید.

انّا لله و انّا الیه راجعون

درگذشت نابهنگام دانشمند ادب‌پژوه، پژوهشگر نکته‌سنج، مصحح متون فارسی و ادبیات حماسی و ادیب برجسته خطّه ادب‌پرور شیراز، دکتر اکبر نحوی، استاد ادبیات و زبان فارسی دانشگاه شیراز و عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، موجب تأثر و اندوه فراوان گردید. اینجانب این ضایعه اسف‌انگیز و اندوهبار را به جامعه دانشگاهی، مردم فرهنگ‌دوست شیراز و خانواده داغ‌دار آن مرحوم تسلیت می‌گویم.

تصحیح مجمل التواریخ و القصص، شیرازنامه، برزونامه (بخش کهن)، و آیین دبیری از جمله آثار زنده‌یاد اکبر نحوی است.

میراث مکتوب با افتخار چاپ برزو‌‌نامه را که از متون حماسی ادب فارسی است، در کارنامه خود از این مصحح توانمند دارد. انتشار بیش از ده مقاله و جستار کوتاه و بلند در دو نشریه آینه میراث و گزارش میراث موجب اعتبار و اعتلای پژوهشی موسسه پژوهشی میراث مکتوب گردیده است.

دکتر اکبر نحوی در سالهای بلوغ علمی و حصول مراتب عالی ادبی بود و صد حیف و صد دریغ که زود پر کشید و دانشگاه شیراز و ادب‌پژوهان کشور از وجود او محروم گشتند. انتخاب شایسته وی به عنوان عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی دلیل دیگری بر آینده‌دار بودن این رادمرد ادب فارسی در خطه فارس بود.

الحق درگذشت او ضایعه جبران‌ناپذیری است، اما گریز و گزیری از حقیقت مرگ نیست و آنچه که از کارهای نیک انسانها می‌ماند، موجب بقا و پايداری فرهنگ کشور می‌شود.

از خداوند بزرگ برای آن مرحوم طلب رحمت واسعه الهی را داریم و برای بازماندگان، آرزوی شکیبایی و بردباری می‌کنیم.

روحش شاد و مشمول الطاف الهی باد.