تا تصحيح نهايي ديوان كبير: نسخه قونيه يا تصحيح فروزانفر؟

ميراث مكتوب - در پنجاه سال اخير، تصحيح فروزانفر از كليات شمس، مهم ترين كوشش در سامان دادن به غزل هاي بي شماري است كه (در چاپ هاي هندي و چاپ هاي ايراني مبتني بر آن ها) به مولانا نسبت داده شده است. در سال 1386، به مناسبت هشتصدمين سالگرد تولد مولانا، چاپ عكسي و حروفي نسخه مورخ 668-770، معروف به نسخه قونيه (يكي از نسخه هاي مورد استفاده فروزانفر)، به طور هم زمان و به اهتمامِ استاد توفيق سبحاني انتشار يافت. اين چاپ به دليل در اختيار گذاشتن اصلِ متنِ جامع كليات شمس كه متعلق است به نيمه دوم قرن هشتم، گامي ارزنده در عرصه مولوي شناسي به شمار مي رود؛ ولي به هيچ وجه جايگزين چاپ انتقادي فروزانفر محسوب نمي شود. اين مقاله درپي مقابله 500 غزلِ اولِ چاپ حروفيِ نسخه قونيه به اهتمام استاد توفيق سبحاني با چاپ عكسيِ همان نسخه، و تصحيح استاد فروزانفر پديد آمده و متضمن بعضي نكات انتقادي و استحساني است.
نگارنده نسخه چاپ سبحاني را از نظر «نحوه ضبط نسخه اساس» و «قرائت هاي» متفاوت از ابيات، و «اختلاف ضبط ها» با چاپ فروزانفر بررسي كرده و چند «تصحيح قياسي» پيشنهاد داده است.
آنچه در بالا مطالعه كرديد مقاله «تا تصحيح نهايي ديوان كبير: نسخه قونيه يا تصحيح فروزانفر؟» نوشته رحمان مشتاق مهر است كه در شماره 6 دوفصلنامه علمي - پژوهشي ادب عرفاني به چاپ رسيده است.

متن كامل اين مقاله را در فايل پايين مشاهده كنيد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.