رونمایی جلد پنجم کتاب فرامین فارسی ماتناداران

میراث مکتوب- به مناسبت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و ارمنستان در موزه ماتنادارن ایروان از جلد پنجم کتاب فرامین فارسی ماتناداران رونمايی و نمایشگاه هنر قاجار افتتاح شد.

در آغاز این مراسم که با حضور عباس ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی و شمار زیادی از شخصیت های علمی و فرهنگی و علاقمندان فرهنگ و هنر برگزار شد واهان دِر غوندیان رئیس موزه ماتناداران با اشاره به در پیش بودن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و ارمنستان به معرفی ابتکار مشترک موزه ماتنادارن و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با عنوان «روزهای فرهنگ ایران در ماتنادران» پرداخت و افزود: این روزهای فرهنگی را با برگزاری دوره آموزشی ترمیم نسخ خطی فارسی که با مساعدت رایزنی فرهنگی و با حضور استاد حمید ملکیان به خوبی انجام پذیرفت آغاز کردیم و امروز خوشحالیم که با دو رویداد همزمان برنامه ای دیگر از «روزهای فرهنگ ایران در ماتناداران» را برگزار می کنیم.

وی سپس به معرفی اجمالی مجموعه فرامین فارسی ماتناداران که به همت خانم کریستینه کوستیکیان تهیه و تدوین شده است و پنجمین جلد آن امروز رونمائی می گردد پرداخت و نیز به اختصار نمایشگاه هنر قاجار در ماتناداران را معرفی نمود.

در ادامه برنامه خانم کریستینه کوستیکیان به بیان تاریخچه تدوین و فهرست نگاری فرامین فارسی ماتناداران پرداخت و ضمن تمجید از زنده یاد پروفسور پاپازیان که مبتکر این طرح پژوهشی بوده است، مراحل ادامه کار آن مرحوم تا به امروز و انتشار پنجمین جلد از این مجموعه را تشریح کرد.

کریستینه کوستیکیان مجموعه فرامین فارسی ماتناداران را که در بردارنده فرامین فارسی این موزه از قرن سیزدهم میلادی تا دوره قاجار است را منبعی مهم و مورد استناد توسط پژوهشگران ایران شناس از اقصی نقاط جهان دانست که به مدد آن به شناخت دقیق تری از دوره های مختلف مناسبات ایران و منطقه قفقاز نائل می گردند.

عباس ظهوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان سخنران بعدی این برنامه بود که ضمن تشکر از همه سازماندهنگان این کار ارزشمند، بازخوانی تاریخ روابط دو کشور دوست و همسایه را از ضروریات عصر حاضر خواند و تلاش پژوهشگران و دانشمندانی که در این مسیر به آفرینش های علمی می پردازند را غیرقابل توصیف خواند. سفیر جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد با تداوم این فعالیت ها از تحریف واقعیات تاریخی جلوگیری شود و حقایق رویدادهای گذشته این منطقه در اختیار نسل کنونی و نسل های آینده قرار گیرد.

خانم ایوِت تاجاریان پژوهشگر هنر ایران و مبتکر و مجری نمایشگاه هنر قاجاری در ماتناداران به اختصار مراحل تهیه، مستند نگاری و آماده سازی آثاری که در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است را برشمرد و آن را حاصل بیش از چهار سال تلاش مستمر در جهت گزینش مناسب ترین آثار موجو در موزه و شماری از آثار مجموعه شخصی خود خواند.

سپس نمایشگاه هنر قاجار در ماتناداران توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، رئیس موزه ماتناداران و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان افتتاح شد.

با افتتاح نمایشگاه هنر قاجار در ماتناداران که با حضور جمع زیاد علاقمندان و استقبال گسترده رسانه های خبری ارمنستان همراه بود، علاقمندان فرهنگ و هنر ایران می توانند با نمونه هائی از هنر، فرهنگ، آداب و رسوم ایرانیان در عصر قاجار آشنا شوند. این نمایشگاه قریب به یک سال در موزه ماتناداران ایروان دایر خواهد بود.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی