نمایشگاه مجازی منتخب آثار خوش‌نویسی میرزا غلامرضا اصفهانی

میراث مکتوب- اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با همکاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه مجازی منتخب آثار خوش‌نویسی میرزا غلامرضا اصفهانی را به مناسبت ثبت «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوش‌نویسی در ایران» در فهرست جهانی کمیته حفاظت از میراث ناملموس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برگزار می‌کند.
نمایشگاه مجازی منتخب آثار خوش‌نویسی میرزا غلامرضا اصفهانی، گزیده‌ای از قطعات خوش‌نویسی این خوش‌نویس سرشناس معاصر را به نمایش می‌گذارد. این قطعات خوش‌نویسی در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می‌شود. این نمایشگاه به شیوه مجازی از 26 تا 30 آذر 1400 در وب‌سایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به نشانی (www.tehran.mcth.ir) برگزار می‌شود.

پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوش‌نویسی در ایران پس از بررسی در چهارمین روز شانزدهمین نشست کمیته جهانی حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در مقر یونسکو در پاریس به‌ شیوه آنلاین، عصر روز پنج‌شنبه 25 آذر 1400 به عنوان هفدهمین اثر میراث ناملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوش‌نویسی ایران به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که در چند دهه گذشته برای پاسداری از این هنر ایرانی اسلامی در ایران جریان و تداوم داشته است. ثبت این پرونده ملی همزمان با تایید دستاوردهای فرهنگی نهادهای متولی خوش‌نویسی ایران اعم از نهادهای دولتی به ویژه مردم‌نهاد، خوش‌نویسی ایران را به ثبت در فهرست میراث جهانی ناملموس رسانده است.