بزرگداشت حکیم ملاهادی سبزواری برگزار می‌شود

میراث مکتوب- مراسم بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری فیلسوف، عارف و فقیه عالیقدر به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با سخنرانی استادان برجسته حکمت و عرفان اسلامی یکشنبه هشتم اسفندماه 1400 در فضای مجازی برگزار می‌شود.

در این برنامه که از ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار خواهد شد، حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سید حسین نصر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه جرج واشنگتن، مهدی محقق، رئیس هیأت مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، غلامرضا اعوانی، فیلسوف و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران، سید حسن امین، استاد و پژوهشگر حکمت اسلامی، سید صدرالدین طاهری، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی، منوچهر صدوقی‌سها، استاد و پژوهشگر فلسفه و عرفان اسلامی، غلامحسین عمادزاده، استاد فلسفه دانشگاه شهید بهشتی و امیرحسین حکیمی سبزواری، نتیجه پسری حکیم ملاهادی سبزواری، به ایراد سخن خواهند پرداخت.

حاج ملاهادی سبزواری از شاگردان شیخ محمدتقی اصفهانی و حاج محمدابراهیم کلباسی بود. کتاب منظومه و شرح منظومه او از مهمترین آثار در حوزه منطق و حکمت است که در زمره کتب درسی حوزه‌های علمیه قرار دارد. آخوند خراسانی و شیخ مرتضی انصاری از جمله شاگردان مبرز حکیم سبزواری بودند. او افزون بر همه مراتب علمی و اخلاقی، طبع شاعرانه و ذوقی عارفانه داشت و مضامین بلند حکمت و فلسفه و عرفان را به گونه‌ای دل‌پسند به رشته نظم درآورده است. دیوان سبزواری شامل ۱۸۹ غزل، یک ترجیع بند، ۱۵ رباعی، یک ساقینامه و پنج مثنوی کوتاه است.

مراسم بزرگداشت حکیم ملاهادی سبزواری در نشانی‌های زیر در فضای مجازی پخش خواهد شد:

https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2

https://www.aparat.com/mafakherefarhangi

https://t.me/anjomanasarmafakher

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.