بازخوانی حکایات رمزی سهروردی به شیوۀ پدیدارشناختی اشراقی

میراث مکتوب- سهروردی چندین رسالۀ رمزی به شیوۀ داستانی و به زبان فارسی دارد که معمولاً شیوۀ رایج برای تأویل این رسالات آن است که به شرح و توضیح رموز این رساله‌ها می‌پردازند. اما هانری کربن، فیلسوف و مستشرق فرانسوی، شیوۀ دیگری برای بازخوانی این آثار پیشنهاد می‌دهد که مبتنی بر حکمت اشراق خود سهروردی است، به گونه‌ای که واقعیت روحانی این رسالات رمزی را به رسمیت می‌شناسد. کربن برآن است که این رسالات را می‌توان به گونه‌ای خواند که معاصر ما شوند، و خوانندۀ تأویل‌گر بتواند رمزها را پدیدارهایی مثالی به شمار آورد و آنها را برای خود درونی کند. اما با در نظرگرفتن چه شرایط و امکاناتی تأویل‌گر می‌تواند به امکان دیدن یا تحقق این پدیدارها نزدیک شود؟ آیا با این نوع از تأویل یا هرمنوتیک روحانی، حکمت اشراقی را می‌توان در زمان معاصر یادآوری کرد؟ و وجود و نحوۀ ادراک تأویل‌گر دستخوش تحول یا تولدی خواهد شد؟

سومین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی دربارۀ سهروردی به «بازخوانی حکایات رمزی سهروردی به شیوۀ پدیدارشناختی اشراقی» اختصاص دارد که با حضور دکتر زهرا بهره‌مند در روز چهارشنبه یازدهم اسفند ساعت ۱۱ صبح برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.