انتشار شماره جدید «نگاه آفتاب»

میراث مکتوب- شماره پنجم فصلنامه «نگاه آفتاب» منتشر شد. این شماره به موضوع «عقل در عرفان و در نگاه مولوی» اختصاص دارد.

در بخش حکمت عقل‌شناسی مولوی بر بستر عینی‌گرایی، عقل در فرهنگ مولوی و نسبت خرد در شاهنامه فردوسی با عقل در مثنوی مولوی در نوشتارهایی از مهدی کمپانی زارع، محی‌الدین قنبری و بتول فخر اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در این بخش امین‌رضا نوشین به بازخوانی نسبت شمس و مولانا می‌پردازد.

در بخش سنجه عبدالحمید ضیایی با نگاهی انتقادی به بازخوانی جایگاه خرد فلسفی در تاریخ تفکر عرفانی می‌پردازد و در میزگردی با حضور ابوالقاسم فنائی، اردشیر منصوری و حسین کمالی عقل‌اندیشی‌های مولوی مورد واکاوی قرار می‌گیرد. محمدرضا مختار نیز اندیشه مولوی از خرد مزدایی تا عق عقال را مطرح می‌کند.

بخش کارنامه که در هر شماره به پرونده یکی از مولوی‌پژوهان نظر دارد، در این شماره به بررسی اندیشه‌ها و آثار  علامه جلال‌الدین همایی پرداخته است. این بخش شامل نوشتارها و گفتارهایی از علی‌اشرف صادقی، سیدمهدی نوریان، اصغر دادبه، حبیب بشیرپور، نصرالله پورجوادی، جلال‌الدین کزازی و پیمان طالبی است.

بخش همسایه مروری بر حضور فرهنگی و معنوی مولانا در انگلستان دارد که شامل مطالبی به قلم محمود جعفری دهقی و مسعود فرهمندفر و گفت‌وگو با  حسن جوادی و آلن ویلیامز، ایران‌شناس و مترجم مثنوی به انگلیسی است.

بخش هفت اقلیم شامل گفت‌وگو با قطب‌الدین صادقی درباره نمایشنامه سحوری و نیز گفت‌وگو با فاروق کیانی در خصوص الهامات مولانا در رقص‌های آیینی است. همچنین رضا خرم در این بخش از تأثیرات مولانا بر موسیقی همایون خرم سخن گفته‌است.

در بخش نقد حال، حسین وحدانی، مهدی کمپانی زارع، قربان ولیئی و محمد شریفی از مواجهه‌شان با زیست‌جهان مولانا گفته‌اند.

در بخش قفسه، محمد فنایی اشکوری به نقد دیدگاه محمدرضا شفیعی کدکنی درباره ماهیت عرفان در کتاب «زبان شعر در نثر صوفیه» پرداخته است و کتاب زیبایی‌شناسی صوفیه به قلم سیروس علی زرگر توسط علیرضا رضایت معرفی و ارزیابی شده است. همچنین در این بخش تازه‌های نشر در حوزه عرفان و مولوی‌شناسی معرفی شده است.

بر اساس این خبر، طبق روال هر شماره، خلاصه مجله به سه زبان انگلیسی، ترکی و عربی، در انتهای مجله در بخش چکیده آمده است.

صاحب امتیاز فصلنامه «نگاه آفتاب» مؤسسه سروش مولانا، مدیرمسئول و سردبیر آن، مریم موسوی و دبیر تحریریه، اعظم ملک‌دار است.  شماره پنجم «نگاه آفتاب» را می‌توانید به قیمت ۹۰هزارتومان از وب‌سایت «نگاه آفتاب» به آدرس https://www.negaheaftab.com/ و اینستاگرام به نشانی https://www.instagram.com/negaheaftab یا کتابفروشی‌های معتبر تهیه کنید.

منبع: ایسنا

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.