بــــیــــاض؛ بزرگترین بانک اطلاعات و کتابخانه دیجیتال کتب چاپ سنگی

ميراث مكتوب - دست يافتن به منابع مهم و اصلي تحقيق در حيطه هاي مختلف علوم اسلامي از جمله مهمات و مشكلاتي است كه از ديرباز محققين با آن مواجه بوده اند، با ظهور اسلام و ترغيب و تشوين دين اسلام به فراگيري علم و دانش و تشويق مسلمانان به مطالعه، فحص و بحث کتاب، کتابخانه و کتابخواني گسترش يافت و فهرستنگاري بعنوان مقدمه اي واجب در مقوله تحقيق و پژوهش و کليد اطلاع از نگاشته های گذشتگان و معاصران همزمان با ترويج فرهنگ کتاب رشد و تعالي خود را آغاز نمود.
اولين فهرست مدوني که سراغ داريم [1] رساله حنين بن اسحق الي علي بن يحيي در معرفي ترجمه هاي کتب جالينوس مي باشد ، [2] و بعد از آن کتب و رسائل متعددي در اين باب به نگارش درآمد که از آن جمله مي توان به کتاب فهرست آثار ارسطو و افلاطون نوشته ي پولوس ايراني[3] ( 531-579 م. ) الفهرست نوشته ابن نديم فهرست کتابهاي رازي و نامهاي کتابهاي بيروني تأليف أبوريحان محمد بن أحمد بيروني ( 362 – 440 ق.) [4] و بسياری از نگاشته هايي از اين دست اشاره نمود.
امروزه دهکده ي جهاني با فراهم کردن بستري مناسب در جهت تعاملات فرهنگي و هنري و علمي توانسته است جايگاه ويژه اي را براي محقيق علوم اسلامي فراهم نمايد و در اين ميان موسسات، کتابخانه ها و اشخاص مختلف توانسته اند با ايجاد بانکهای اطلاعاتی، کتابخانه های ديجيتال، سايتها و وبلاگهای مختلف در عرصه تحقيق و پژوهش بستری مناسب جهت دسترسي هرچه آسانتر به منابع تحقيق و پژوهش فراهم نمايند.
در حال حاضر محققان و پژوهشگران می توانند در منزل خود نشسته و با زدن چند کليک هزاران فهرست منتشره در سايبر را مشاهده نماييم و يا در صورت تمايل صرفا با داشتن يک ويزا کارت و يا مستر کارت اقدام به خريد آن از نقاط مختلف دنيا نمايند، و يا با ورود به کتابخانه های ديجيتال نسبت به مطالعه و يادداشت برداری از کتاب مورد نظر خود اقدام نمايند.
در همين راستا موسسه بياض از سال 1385 شمسی با استفاده از متدهای جديد و ابزار نوين به پژوهش و اطلاع رسانی در حوزه متون کهن همت گماشته و اقدام به سامان دهی و بستر سازی مناسب جهت استفاده از منابع تحفيقی توسط محققان، کتابخانه و مؤسسات پژوهی نموده است.

اهداف مؤسسه

بستر سازی مناسب جهت انجام تحقيقات و پژوهشهای علمی در عرصه متون کهن؛
معرفی اندوخته های علمی، فرهنگی و تاريخی ايرانی و اسلامی در سطح بين الملل؛
ساماندهی و معرفی پژوهش های انجام شده در حوزه متون کهن؛
تسهيل دسترسی محققان و پژوهشگران سراسر دنيا به منابع تحقيقی کهن؛
حفاظت و نگهداری از منابع تحقيقی ايرانی و اسلامی کهن بوسيله ذخيره سازی ديجيتال؛
کم کردن هزينه های نگهداری، ذخيره سازی و ارائه خدمات در عرصه متون کهن؛
ايجاد نظامی استاندارد و سازماندهی شده در حوزه اطلاع رسانی و پژوهش در عرصه متون کهن؛
ايجاد استاندارد فهرستنگاری کهنه چاپهای اسلامی و ايرانی؛
بستر سازی رايانه ای جهت تشويق محققان و پژوهشگران به استفاده از ابزار جديد جهت پژوهش در عرصه متون کهن؛
اطلاع رسانی مناسب منابع کهن تحقيقی و پژوهشی اسلامی و ايرانی در گستره جهانی؛
ايجاد بانکهای اطلاعات رايانه ای جهت تسريع در امور پژوهشی.

فعاليتها
بانک اطلاعات کتب چاپ سنگی و سربی
اولين فعاليت موسسه بياض و پايه بسياری از برنامه های اين موسسه بانک اطلاعات کتب چاپ سنگی می باشد، از ابتدای سال 1385شمسی بررسی بانک های اطلاعاتی کتاب در گستره جهانی و همزمان با آن بررسی دقيق فهرستهای نگاشته شده در حوزه کتابهای قديمی آغاز گرديد و در کنار اين بررسی ها نظری دقيق به شيوه چاپ و تفاوت های آن و همچنين ويژگيهای علمی، هنری و تاريخ کتابهای چاپ سنگی انداخته شد.
تمام اين بررسی ها با هدف تهيه استانداری واحد برای فهرست نويسی کتب چاپ سنگی و طراحی بانک اطلاعات کتب چاپ سنگی مبتنی بر آن استاندار انجام پذيرفت و بعد از آن کار طراحی نرم افزار بانک اطلاعات بياض آغاز و به سامان رسيد، و کليه اطلاعات کتب چاپ سنگی که به صورت کتاب و يا مقاله انتشار يافته بود در وهله اول در بانک اطلاعات بياض و مطابق با استاندارد آن موسسه وارد شد. اين کتابها شامل کتابهای زير می باشد:
فهرست کتابهای چاپ سنگی موجود در کتابخانه سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی؛ فهرست کتب درسی چاپ سنگی موجود در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ايران؛ فهرست کتابهای چاپ سنگی ايران موجود در کتابخانه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران؛ فهرست کتب چاپ سنگی (فارسی ) کتابخانه مرکزی تبريز؛ فهرست کتابهای چاپ سنگی کتابخانه آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع).؛ فهرست کتابهای چاپ سنگی کتابخانه آستان حضرت معصومه عليها السلام؛ فهرست کتابهای چاپ سنگی (قطع وزيری) موجود در کتابخانه دانشکده ادبيات و علوم انسانی دانشگاه تهران؛ فهرست کتب چاپ سنگی (فارسی و عربی) کتابخانه عمومی استان اصفهان؛ فهرست کتابهای چاپی فارسی؛ معجم المطبوعات العربية( سرکيس) ؛ معجم المطبوعات العربية( رفاعی) ؛ معجم المطبوعات العربية؛ اکتفاء القنوع بما هو من مطبوع؛ معجم المطبوعات النجفية و ...
در کنار اين حجم عظيم اطلاعات فهارس منتشره نشده کتابخانه های بسياری نيز در بانک اطلاعات بياض جای داده شده است که از آن جمله فهرست کتابخانه مجلس، کتابخانه ملی، کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه حضرت آيت الله العظمی مرعشی نجفی (ره)، کتابخانه دانشگاه اصفهان و بسياری کتابخانه های ديگر که توسط فهرستنگاران اين موسسه فهرست شده است.
اين بانک تا کنون دربردارنده حدود 40,000 رکورد اطلاعات می باشد که پيشبينی می شود تا پايان امسال حجم اين اطلاعات بالغ بر 100,000 ركورد اطلاعات افزون گردد.
کتابخانه ديجيتال کتب چاپ سنگي و سربي منتشره در دنيا
از جمله فعاليتهايي که موسسه بياض از ابتدای فعاليت خود در حوزه کتب چاپ سنگی و سربی مشغول به انجام آن گرديد ايجاد کتابخانه ديجيتال کتب چاپ سنگی و سربی منتشره در دنيا به زبانهای فارسی، عربی، ترکی، کردی و اردو بوده است، نتيجه اين فعاليت جمع آوری بيش از 15000 جلد کتاب چاپ سنگی و سربی بوده و اين روند هم اکنون با افزايش ماهيانه 500 الی 1000 جلد کتاب در حال انجام می باشد.
در حال حاضر در وب سايت کتابخانه ديجيتال بياض با آدرس های www.bayaz.ir و www.lithografi.com و www.lithografi.ir نسخه ديجيتال کتب چاپ سنگی به صورت رنگی و سياه و سفيد به درخواست مشتری و البته در صورت نياز کاربر به صورت پرينت ارائه می شود.
کليه کتابهای چاپ سنگی در قالب نرم افزار بياض ارائه می گردد، از جمله قابليتهای اين نرم افزار امکان استفاده آستان از کتابها در قالب ديجيتال، اتو ران بودن آن، امکان تورق کتاب ، بزرگنمايي و کوچک نمايي، حرکت دورانی عکس، نمايش اسلايد و ... می باشد.

فهرست کتابهاي چاپ سنگي منتشره در دنيا

از جمله اهداف مهم مؤسسه بياض نگارش فهرست کتابهای چاپ سنگی منتشره در دنيا می باشد، از جمله مزايای اين فهرست رعايت استانداری واحد برای بيان اطلاعات کتابها، جامعيت آن از حيث جغرافيايي، زبانی، موضوعی و ...، مستند به رؤيت بودن اطلاعات، و .... می باشد.
شايان توجه است از آنجا که نگارش اين فهرست با توجه به ويژگيهای آن نيازمند زمان و بودجه فراوانی می باشد، اين موسسه در نظر دارد ابتدا فهرستواره کتب چاپ سنگی منتشره در دنيا را که در اصل فهرست اجمالی از اطلاعات می باشد را ابتدا منتشر نمايد تا اولا بسياری از پژوهشگران و محققانی که دسترسی به اينترنت نداشته بتوانند از اطلاعات موجود در بانک بياض بهره مند گرديده و ثانيا نواقص و کمبودهای فهرست اصلی نيز تا فاصله انتشار از طريق همياری پژوهشگران شناسايي و رفع گردد.

بانک اطلاعات و کتابخانه ديجيتال نشريات کهن

بانک اطلاعات نشريات کهن تنهاترين و کامل ترين بانک اطلاعات مربوط به نشريات کهن منتشره در ايران می باشد، در حال حاضر اين بانک اطلاعات 1800 عنوان نشريه کهن منتشره در ايران را در خود دارد، کاربران می توانند با عضويت در اين وب سايت به صورت موضوعی، الفبايي و يا تاريخی به جستجوی نشريه مورد نظر خود بپردازند و در صورت تمايل به استفاده از نسخه ديجيتال آنرا سفارش دهند.

فعاليتهای آتی ما

نرم افزار بياض ( کتابخانه ديجيتال کتابشناسي)

مشتمل بر متن بيش از 100 جلد کتاب در موضوع کتابشناسی است.

نرم افزار بياض ( کتابخانه ديجيتال تراجم)

مشتمل بر بيش از 100 جلد کتاب در موضوع تراجم می باشد.

بانک اطلاعات و کتابخانه ديجيتال کتب خطی

در اين بانک اطلاعات يکسانسازی شده کتابخانه های مختلف در سطح ايران و جهان با قابليت جستجو و سفارش نسخه ديجيتال کتب خطی فراهم گرديده است.

کتابخانه ديجيتال کتب چاپ سربی

در اين سايت به مثابه سايت کتابخانه ديجيتال کتب چاپ سنگی امکان خريد نسخه ديجيتال کتب چاپ سنگی فراهم خواهد گرديد.

خدمات

فهرست نويسی

اين موسسه با وجود تجربه و امکانات لازم در خصوص فهر ستنگاری کتابهای خطی، سنگی ، سربی و نشريات قديمی آمادگی کافی جهت فهرست نويسی مجموعه های خصوصی و دولتی را با بالاترين درجه دقت و استاندارد در کمترين زمان ممکن را دارد.

عکسبرداری ديجيتالی

از جمله خدمات اين موسسه عکسبرداری ديجيتال از کتب خطی، سنگی، سربی و نشريات قديمی می باشد موسسه بياض در حال حاضر با تجربه و امکانات لازم و با سابقه عکسبرداری بيش از 30000000 صفحه و بهره گيری از جديدترين امکانات لازم در اين خصوص آمادگی آن را دارد که در صورتی تقاضا

طراحی و پياده سازی بانک های اطلاعاتی

از ديگر خدماتی که موسسه بياض قادر به انجام آن می باشد، مشاوره و اجرای بانک های اطلاعاتی در حوزه کتاب است.


***************************************************
[1] . این در حالی است که اولین فهرست مدون نگاشته شده در جهان کتاب " تألیفات بزرگ در فرهنگ یونانی و نام های مؤلفان آنها " نوشته کالیماکوس ( Callimacus ) شاعر یونانی کتابدار کتابخانه اسکندریه مصر در قرن سوم پیش از میلاد می باشد . رک : فن فهرسة المخطوطات ( مدخل و قضایا ) . فیصل الحفیان . القاهرة : معهد المخطوطات العربية ، 1999 م ، ص 33

[2] .أبو زید حنین بن اسحاق العَبادي ( 194- 260 ) این رساله را برای علی بن یحیی بن أبي المنصور ( د 275 ) نگاشته و در آن آثار جالینوس را که به زبان سریانی و عربی ترجمه شده ذکر نموده است ، نسخه ی منحصر بفرد این رساله با عنوان " رسالة الی علي بن یحیی في ذکر ما ترجم من کتب جالینوس بعلمه و بعض ما لم یترجم " به شماره ی 3631 در کتابخانه ی ایا صوفیا موجود است ، این رساله برای اولین بار توسط مستشرق آلمانی Bergshtrasser در سال 1925 م در لیپزیک تصحیح و با ترجمه ی آلمانی به چاپ رسیده است ، دکتر مهدی محقق نیز برای دومین بار متن عربی رساله را به همراه ترجمه ی فارسی آن در سال 1379 ش در تهران توسط انتشارات دانشگاه تهران و مؤسسه مطالعات اسلامی در 126 صفحه به چاپ رسانید .

[3] . Paulus persa

[4] . این فهرست اولین بار در سال 1963 م توسط مستشرق فرانسوی پول کراوس ( P.Kraus ) از روی نسخه ی منحصر بفرد آن در کتابخانه لیدن به شماره 133 به چاپ رسید البته پیش از وی ویدمان ( E.Wiedemann ) در سال 1920 قسمتی از این رساله را که مربوط به أبوریحان بیرونی است به زبان آلمانی مرود تجزیه و تحلیل قرار داده بود و همچنین وروسکا ( J.Ruska ) در سال 1025 م بخش مربوط به آثار رازی را به زبان آلمانی ترجمه نموده بود و زاخائو ( E.Sachau ) قسمت مربوط به بیرونی را در مقدمه ی کتاب آثار الباقیه را ذکر کرده است . رک : فهرست کتابهای رازی و نامهای کتابهای بیرونی از أبوریحان محمد بن أحمد بیرونی و المشاطة لرسالة الفهرست از أبو اسحق ابراههم بن محمد معروف به غضنفر تبریزی . تصحیح و ترجمه و تعلیق : مهدی محقق . تهران : انتشارات دانشگاه تهران ، 1371 ، ص 3 .


برای آشنایی بیشتر با بیاض اینجا را کلیک کنید

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.